You are here:  / Apetiblock dzialania niepożądane / Kiedy dziąsła krwawią?

Kiedy dziąsła krwawią?

stomatolog (1)Krwawienie z dziąseł może mieć kilka przyczyn a najczęściej powodem tego zjawiska są:
1. Paradontoza, czyli choroba tkanek przyzębia. Tkanka otaczająca ząb powoduje to, że siedzi on mocno w szczęce i jest stabilny, gdy jest ona chora (najczęściej z powodu nieodpowiedniej higieny jamy ustnej) ząb się chwieje, dziąsła opadają ?szyjki zębowe zostają odsłonięte; dziąsła krwawią. Konieczne leczenie dentystyczne.
2. Anemia ? dziąsła oprócz tego, że krwawią są blade (podobnie jak i skóra), oprócz tego chory czuje się osłabiony, ma problemy z włosami i paznokciami, łatwo się męczy. Leczenie anemii polega na zmianie diety i podawaniu między innymi żelaza.
3. Cukrzyca typu 2 oprócz krwawienia chory ma większe pragnienie, częściej oddaje mocz, łatwiej robią mu się siniaki i swędzi skóra; leczenie polega na ciągłej kontroli poziomu glukozy we krwi czy to przy pomocy odpowiedniej diety i większej aktywności fizycznej czy to podając leki przeciwcukrzycowe (np. insulinę).
4. Awitaminoza – czasami dziąsła krwawią, gdy organizm nie ma dostarczanej odpowiedniej ilości witamin C i /lub K. niedobór tej pierwszej w dzisiejszych czasach zdarza się już bardzo rzadko ( zwykle przyczyną jest zbyt mała( a właściwie brak) ilość warzyw i owoców w diecie; natomiast brak witaminy K może być spowodowane wyjałowieniem organizmu np. po antybiotykoterapii (wit. K występuje w jelicie grubym). Urozmaicona dieta jest najlepszym lekarstwem na te braki.
5. Marskość lub niewydolność wątroby może być także powodem do krwawień z dziąseł. Choroby te spowodowane np. zatruciem czy nadużywaniem alkoholu prowadzą do zaburzeń krzepliwości krwi.

Inne artykuły o medycynie i farmacji: