You are here:  / Apetit block / Kolonoskopia

Kolonoskopia

Kolonoskopia
1 vote, 3.00 avg. rating (68% score)

diabetolog-krakow-5Nie jest to badanie przyjemne i zwykle każdy pacjent podchodzi do niego z wielką niechęcią, ale naprawdę warto takie badanie przeprowadzać (na szczęście dużo rzadziej niż inne badania) raz na dziesięć lat.
Badanie polega na wprowadzenie przez odbyt specjalnej sondy z minikamerą, z której obraz będzie widoczny na monitorze. Do badania trzeba się odpowiednio przygotować tzn.: na kilka dni przed wykonaniem badania chory powinien zgłosić się do ośrodka, który będzie je przeprowadzał po dokładne instrukcje oraz ankietę do wypełnienia a także po preparat przeczyszczający gdyż do badania jelita muszą być naprawdę dobrze oczyszczone!
Dzięki temu badaniu można wykryć podejrzane zmiany w jelicie grubym np. polipy, (które maja tendencję do zmieniania się następnie w guzy nowotworowe), inne guzy nowotworowe, uchyłkowatość jelita a także jakby ? przy okazji? hemoroidy znajdujące się w stanie zapalnym (?przy okazji? gdyż akurat hemoroidy można zdiagnozować badaniem odbytu bez udziału sondy kolonoskopowej). Samo badanie oprócz tego, że jest nieprzyjemne, że tak powiem z psychicznego punktu widzenia nie jest bolesne, ale jeśli pacjent naprawdę czuje się bardzo niekomfortowo może skorzystać ze znieczulenia i całe badanie przebyć nieświadomie. Takie coś oczywiście dodatkowo pociąga za sobą dodatkowe koszty.

Inne artykuły o medycynie i farmacji: