Karelski pies na niedźwiedzie
Karelski pies na niedźwiedzie to znakomity pomocnik myśliwego, którego zadaniem było wywęszyć zwierzynę (głównie niedźwiedzia, łosia lub wilka), dogonić ją, osaczyć i donośnym ujadaniem zawiadomić ludzkiego partnera w łowach, że oto przytrzymuje w miejscu obiekt polowania.
Charakter rasy karelski pies na niedźwiedzie
Jeśli ktoś szuka ślepo wpatrzonego w siebie psa, który nie przejawia własnej inicjatywy, a stale oczekuje wskazówek ze strony człowieka, to karelski pies na niedźwiedzie nie powinien być jego wyborem. Zwierzak, który miał samodzielnie osaczyć niedźwiedzia albo łosia, zatrzymać go w miejscu i wezwać myśliwego donośnym szczekaniem, musiał rozwinąć w sobie odwagę, ciętość i niezależność.
Karelski pies na niedźwiedzie jest psem zrównoważonym i raczej powściągliwym. Więź, która łączy go z człowiekiem, jest bardzo mocna, lecz pies ten nie czuje potrzeby ciągłego i nachalnego wyrażania swoich uczuć. Potrafi być bardzo serdeczny, ale bez emocjonalnego ekshibicjonizmu. Karelski pies na niedźwiedzie ma dużą potrzebę zachowania własnej przestrzeni, w której nikt nie będzie go niepokoił.
Umiejętności
Karelski pies na niedźwiedzie to znakomity pomocnik myśliwego, którego zadaniem było wywęszyć zwierzynę (głównie niedźwiedzia, łosia lub wilka), dogonić ją, osaczyć i donośnym ujadaniem zawiadomić ludzkiego partnera w łowach, że oto przytrzymuje w miejscu obiekt polowania. Karelski pies na niedźwiedzie to rasa wyhodowana do polowań na duże zwierzęta – niedźwiedzie, jelenie, żbiki, a nawet wilki. W Polsce z pomocą tego psa poluje się przede wszystkim na dziki.
Wady i zalety rasy karelski pies na niedźwiedzie
- Wady:
- niezależny
- uparty
- bywa nieprzyjemny wobec innych, obcych psów
- w naukę jego przywołania trzeba włożyć sporo wysiłku
- Zalety:
- inteligentny
- ma znakomitą orientację w terenie
- ma doskonały węch
- jest znany z dużej siły i wytrzymałości
- odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne
Zdrowie rasy karelski pies na niedźwiedzie
Rasa karelski pies na niedźwiedzie jest na ogół zdrowa. Naukowcy zwracają uwagę na dotykające ją niekiedy tzw. choroby endokrynne, głównie karłowatość przysadkową. Psy rasy karelski pies na niedźwiedzie są odporne na zimno dzięki swojej dwuwarstwowej okrywie włosowej. Gorzej za to znoszą upały.
Żywienie
Karelskie psy na niedźwiedzie nie mają skłonności do grymaszenia przy jedzeniu i nie wymagają przesadnych zabiegów związanych z żywieniem. Dobrze egzystują na solidnej karmie ze środkowej półki cenowej. Nie ma też przeciwwskazań do karmienia ich BARF-em czy jedzeniem gotowanym. Dietę domową należy jednak odpowiednio suplementować.
Pielęgnacja
Sierść karelczyka nie jest skomplikowana w pielęgnacji. Wymaga on jedynie okazjonalnego rozczesania. Natomiast w okresie linienia dobrze jest regularnie wyczesywać psa metalowym grzebieniem.