W obliczu szybkich zmian w otaczającym nas świecie, nie możemy zapominać o potrzebie dostosowania opieki nad naszymi pupilami do nowych warunków, aby zapewnić im zdrowie i dobrostan. Minione dekady to czas ogromnego postępu w każdej, nawet najmniejszej sferze życia. Niesamowity rozwój technologii i przemysłu sprawił, że dosięgnęliśmy zmian, o których jeszcze pół wieku temu nikt nawet nie marzył. Autonomiczne pojazdy, sztuczna inteligencja, czy zdalne operacje ramieniem robota to już nie wytwór wyobraźni, a otaczająca nas rzeczywistość. Chcąc sprostać wszystkim wymaganiom stawianym przez współczesne czasy żyjemy coraz szybciej zapominając o tym, że pomimo całego postępu XXI wieku organizmy nasze i naszych pupili nie zmieniły się znacząco od setek, a nawet tysięcy lat. Każdy kto próbuje nadążyć za niesamowicie szybkim tempem zmian w otaczającym nas świecie musi dodatkowo mierzyć się z komplikacjami, które jeszcze do niedawna nie stanowiły istotnego problemu. Wysokie natężenie stresu, postęp chorób cywilizacyjnych i nieustanna walka z zagrożeniami otaczającego świata wymuszają nas konieczność wdrożenia wielu modyfikacji, które pozwolą dostosować się do warunków „nowego” świata. Nie zapominajmy, że zmiany te dotyczą także codzienności naszych czworonożnych przyjaciół, która w takim samym stopniu jak nasza ulega modyfikacjom.
Znaczenie prawidłowego żywienia w dobie nowych wyzwań
Warto zdawać sobie sprawę, że poprzez zmianę warunków środowiskowych zmieniły się także potrzeby naszych zwierząt. W różnej mierze dotyczy to różnych sfer życia, choć największe modyfikacje zauważalne są w zakresie żywienia. Nie od dziś wiadomo, że prawidłowe żywienie jest kluczem do pełni zdrowia. Dlaczego jest to ważne w kontekście zmian cywilizacyjnych? Od wielu lat jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych, z którą przyszło walczyć ludzkości są nadwaga i otyłość. Wynika to nie tyle z rodzaju podawanych posiłków, a zmian w zakresie ich dostępności i stylu życia. Pomimo, że schorzenia te pierwotnie dotyczyły populacji ludzkiej to już teraz wiemy, że niemały problem stanowią również wśród psów i kotów. Łatwy w porównaniu do warunków naturalnych dostęp do pokarmu, połączony z szybkim tempem życia, mniejszą ilością czasu i zmniejszoną aktywnością fizyczną bardzo często stanowią zarzewie problemu. Co ważne nie jest to tylko problem natury wizualnej a choroba niosąca za sobą szereg przykrych konsekwencji. Wielu opiekunów zwierząt nie widzi korelacji pomiędzy nadwagą, a pogarszaniem zdrowia swoich podopiecznych. Z tego powodu niezwykle ważna jest świadomość problemu i skupianie na prawidłowym żywieniu, a to tylko jeden z problemów, z którymi musimy się mierzyć teraz i będziemy musieli mierzyć się w przyszłości.
Walka z chorobami dietozależnymi
Otyłość, choć ważna, nie jest jedyną chorobą, której leczenie musi być wspomagane dietą. Lista chorób dietozależnych jest długa i obejmuje wiele schorzeń, z którymi psy i koty muszą borykać się na co dzień. Choroby nerek, tak popularne wśród kotów, choroby stawów charakterystyczne dla psów dużych ras, czy cukrzyca mogą w każdej chwili stać się naszym zmartwieniem. Dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie i zastosowaniu składników funkcyjnych możemy wpływać na ryzyko zachorowania, a gdy choroba już się pojawi zmniejszać natężenie jej objawów dzięki skojarzonej z leczeniem podstawowym odpowiedniej dietoterapii.
Profilaktyka przez odpowiednie żywienie
Biegunka, wymioty i zapalenia przewodu pokarmowego to ogromna zmora każdego z opiekunów zwierząt. Pomijając chorobowe przyczyny takiego stanu warto wiedzieć, że jedną z najczęstszych przyczyn ich pojawienia się są błędy żywieniowe. Błędom tym niewielkim kosztem i nakładem pracy możemy w prosty sposób można zapobiegać stosując odpowiednią profilaktykę przez żywienie – nawet w zabieganym świecie. Normalizacja diety, dobór łatwo przyswajalnego źródła białka i wsparcie wielu innych składników odżywczych to klucz do zachowania pełni zdrowia pupila.
Stres to kolejny czynnik na stałe goszczący w naszej rzeczywistości. Choć jego obecność jest niezależna od nas, warto na wiele sposobów chronić czworonoga przed jego skutkami. Hałas miasta, natężenie szkodliwych cząsteczek w powietrzu, duże nagromadzenie ludzi to tylko niektóre ze stresorów, z którymi muszą mierzyć się psy i koty. Ich pojawienie się jest w dużej mierze wynikiem rozwoju cywilizacji. Poziom stresu z jakim muszą mierzyć się zwierzęta w dzisiejszych czasach jest nieporównywalny do tego z którym miały do czynienia w przeszłości. Niestety nie możemy wyeliminować wszystkich sytuacji stresowych w życiu pupila, ale możemy zadbać o łatwiejsze ich przeżywanie. Hałas miasta, natężenie szkodliwych cząsteczek w powietrzu, duże nagromadzenie ludzi to tylko niektóre ze stresorów, z którymi muszą mierzyć się psy i koty. Ich pojawienie się jest w dużej mierze wynikiem rozwoju cywilizacji.
Opinie użytkowników
Średnia opinia: 3.74/5.