Buzdyganek naziemny
Por (Allium ampeloprasum L.) jest jednym z popularnych warzyw goszczących często na naszych stołach. Jest on używany między innymi jako składnik zup, sosów, sałatek, koktajli. Wywodzi się z Azji Mniejszej, a do Polski w okresie średniowiecza sprowadziła go królowa Bona. Co ciekawe, znany jest już od starożytności – wspomina o nim Biblia, znany był też w Egipcie, Grecji oraz w Rzymie. Nie każdy wie też, że jest on jednym z narodowych symboli Walii.
Odmiany
Por jest gatunkiem dwuletniej rośliny, która wliczana jest do rodziny amarylkowatych oraz do podrodziny roślin czosnkowych. Jest spokrewniony z cebulą i czosnkiem. Charakteryzuje się długim, silnie rozwiniętym korzeniem, skróconą łodygą ze zgubieniem cebulowym, a także ma długie, płaskie i sztywne liście, które mogą mieć kolory zielony, niebieskawy, szarozielony. Pęd po przekrojeniu ma warstwową budowę. Roślina ta wydaje kwiaty w formie białawych lub białoróżowych baldachów. Nasiona pora są czarne i drobne. Występuje w wielu odmianach uprawnych, które różnią się pomiędzy sobą okresem zbiorów oraz wyglądem liści i zgrubienia cebulowego.
Właściwości
Por uprawiany jest jako warzywo i służy do przyrządzania różnych rodzajów potraw. Może być on spożywany na surowo lub po podsmażeniu, uduszeniu, ugotowaniu. Używany jest jako główny składnik dań lub jako dodatek przyprawowy. Za charakterystyczny smak i zapach pora odpowiada związek o nazwie allicyna.
Wartości odżywcze
Wartości odżywcze pora świeżego w 100 g:
- Wartość energetyczna – 29 kcal
- Węglowodany – 5,7 g
- Białka – 2,2 g
- Tłuszcze – 0,3 g
- Woda – 90,9 g
Składniki aktywne
Por jest źródłem wielu witamin jak witamina C, witaminy z grupy B, w tym B1 i B2, kwasu foliowego, karotenu oraz kwasu nikotynowego. Zawiera on również wapń, fosfor, żelazo, mangan i miedź. W porze znajduje się też duża ilość wartościowych aminokwasów ważnych w diecie człowieka.
Opinie użytkowników
Przejdź dalej © 2005-2024 Ceneo.pl sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Średnia opinia: 3.97/5.