Pratia Badania Kliniczne Opinie
Dr hab. n. med. Bożena Cybulska-Stopa, prof. PWr., Kierownik Oddziału Onkologii Klinicznej (Chemioterapii) oraz Kierownik Katedry Onkologii i Hematologii Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej, dzieli się z nami ważnymi informacjami na temat czerniaka: Większość przypadków czerniaka może być skutecznie wyleczona. Wczesne wykrycie czerniaka jest kluczowe dla całkowitego wyleczenia. Nawet Pacjenci z zaawansowanym czerniakiem mogą być leczeni skutecznymi terapiami, które pozwalają na długotrwałe przeżycie z dobrym komfortem życia. Głównymi metodami leczenia są immunoterapia oraz leczenie ukierunkowane molekularnie. Ostatnio zwiększyła się wykrywalność czerniaka we wczesnych stadiach, co można przypisać rosnącej świadomości społeczeństwa na temat tego nowotworu. Dzięki akcjom edukacyjnym Pacjenci częściej zgłaszają się do lekarza w przypadku nowych zmian na skórze lub zmiany w wyglądzie znamienia.
Na co zwrócić uwagę? Zmiany na skórze ocenia się według tzw. kryteriów ABCDE czerniaka, które oznaczają kolejno: asymetrię, nieregularne brzegi, nietypowy kolor (czerwony lub czarny), duży rozmiar i ewolucja, czyli zmieniający się charakter znamienia. Występowanie takich kryteriów, powinno być sygnałem do wizyty u specjalisty. Jednak nie wszystkie czerniaki spełniają kryteria ABCDE, więc każda podejrzana zmiana na skórze powinna być skonsultowana z lekarzem pierwszego kontaktu, a następnie z dermatologiem.
Wczesne wykrycie czerniaka daje wysokie szanse na wyleczenie, szczególnie jeśli zmiana ma mniej niż 1 mm grubości. Leczenie chirurgiczne jest wtedy zazwyczaj wystarczające. Stopień zaawansowania czerniaka zależy od głębokości penetracji komórek nowotworowych w skórę, a nie tylko od średnicy zmiany na skórze. Bardziej zaawansowane zmiany wymagają bardziej złożonego leczenia i wiążą się z pogorszeniem rokowania.
Dobór odpowiednich form terapii zależy od stopnia zaawansowania choroby. Leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od biopsji wycinającej zmianę oraz biopsji węzłów wartowniczych. Biopsja węzłów wartowniczych pozwala ocenić, czy komórki nowotworowe znajdują się też poza samą zmianą, a to jest niezbędne do zaplanowania dalszego leczenia. Poza leczeniem podstawowym stosuje się też terapię uzupełniającą, która ma za zadanie zmniejszyć ryzyko nawrotu nowotworu.
U Pacjentów z bardzo zaawansowanym czerniakiem lub w przypadku występowania zmian nowotworowych w innych narządach, stosuje się leczenie systemowe – ukierunkowane molekularnie lub immunoterapię. Immunoterapia, szczególnie inhibitory punktów kontrolnych, przyniosła przełom w leczeniu czerniaka, zwiększając średnie przeżycie Pacjentów z kilku miesięcy do kilku a nawet kilkunastu lat. Immunoterapia różni się od innych popularnych form leczenia przeciwnowotworowego, takich jak na przykład chemioterapia tym, że jej celem nie jest niszczenie komórek rakowych, a modyfikowanie (stymulowanie) układu odpornościowego Pacjenta, aby sam był w stanie walczyć z komórkami nowotworowymi. Immunoterapia „odblokowuje” naturalne mechanizmy przeciwnowotworowe organizmu.
Opinie użytkowników
Średnia opinia: 4.31/5.