Apigenina – właściwości, działanie, występowanie i choroby
Monika Grudzińska 31.08.2023 15:06
Apigenina jest obecna w wielu roślinach, także pospolitych. Największe jej ilości zawiera: rumianek pospolity, tymianek, pietruszka.
Co to jest apigenina?
Apigenina to związek organiczny pochodzenia roślinnego, należący do grupy flawonoidów, do klasy flawonów. To flawonoid o działaniu podobnym do kwercetyny, kemferolu i hesperyny. Flawonoidy są uważane za substancje o najmocniejszych właściwościach przeciwutleniających. Apigenina cechuje się wyjątkowo dużą aktywnością biologiczną, działa silnie przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwolnorodnikowo. Ostatnio jest szeroko badana pod kątem aktywności przeciwnowotworowej.
Właściwości i działanie apigeniny
Apigenina przyspiesza tworzenie się komórek nerwowych i wzmacnia połączenia nerwowe w mózgu. Oddziałuje na układ nerwowy i prowadzi do zwiększonej produkcji nowych neuronów. Wiąże się z receptorami estrogenowymi – strukturami odpowiedzialnymi za rozwój, dojrzewanie, specjalizację i plastyczność układu nerwowego. Apigenina nie tylko stymuluje proces tworzenia się nowych komórek nerwowych, ale i wykazuje silne zdolności ochrony i wzmacniania neuronów oraz połączeń nerwowych.
Apigenina a choroby
Apigenina jest substancją, którą docenią sportowcy, osoby starsze oraz ludzie zmagający się z chorobą zwyrodnieniową stawów czy osteoporozą, chorobą Alzheimera czy Parkinsona. Substancja pozytywnie wpływa na łagodzenie takich stanów jak dyslipidemia, stłuszczenie wątroby czy insulinooporność. Badania wskazały na jeszcze jedną właściwość apigeniny. Okazało się, że ma ona działanie przeciwnowotworowe.
Gdzie występuje apigenina?
Apigenina jest obecna w wielu roślinach, także pospolitych. Największe jej ilości zawiera: rumianek pospolity, tymianek, pietruszka, przetacznik, kocanka, sosna lamberta, rdestowiec japoński czy ciemiężyca.