Panele w kuchni - poznaj wady i zalety paneli podłogowych w kuchni
Panele laminowane pojawiły się dość niespodziewanie, stając się nowoczesną odpowiedzią na tradycyjne parkiety. Ich powstanie zawdzięczamy szwedzkiej firmie Perstorp, która swój innowacyjny produkt opracowała w połowie lat 70. XX wieku. Warto jednak pamiętać, że współcześnie na rynku brylują zarówno panele laminowane, jak i drewniane. Ogromnymi walorami obu rodzajów jest stosunkowo przystępna cena i bogate wzornictwo.
O ile jednak panele doskonale sprawdzają się w salonach, jadalniach czy gabinetach, o tyle ich zastosowanie w kuchennych wnętrzach może budzić wątpliwości. Czy taki podłogowy wybór ma sens? A jeśli tak, to jaki rodzaj paneli wybrać do kuchni najlepiej?
Panele drewniane - wady i zalety
Wyglądają bardzo naturalnie i są fabrycznie zabezpieczone, dlatego nie wymagają cyklinowania ani malowania. Panele tego typu mają kilka warstw, dzięki czemu nie odkształcają się pod wpływem temperatury czy podwyższonej wilgotności. Wysokojakościowe panele drewniane wykonane ze szlachetnych gatunków drewna o grubości 15 mm mają gwarancję nawet do 30 lat. Ponadto można je odnawiać.
Główną wadą paneli drewnianych jest brak lakierowania na łączeniach, przez co są bardziej narażone w tych miejscach na zawilgotnienia. To natomiast może prowadzić do wypaczania krawędzi. Oprócz tego tańsze modele nie nadają się do szlifowania. Można pozwolić sobie na to jedynie wtedy, gdy ich górna warstwa liczy sobie co najmniej 4 mm.
Panele laminowane - wady i zalety
Panele tego typu są zabezpieczone specjalnym laminatem odpornym na plamy, urazy mechaniczne, działanie promieni UV. Niektóre modele paneli są specjalnie przystosowane do ogrzewania podłogowego. Układa je się bez użycia kleju, co sprawia, że podłogę można zdemontować i zabrać np. w przypadku przeprowadzki.
Obecnie furorę robią panele laminowane o powierzchni antybakteryjnej, której nie niszczy mycie podłóg czy ścieranie. Głównym mankamentem paneli laminowanych są niskie walory akustyczne. Chodząc po panelach laminowanych, da się słyszeć nieprzyjemny głuchy stukot (problem może rozwiązać jedynie użycie specjalnej warstwy izolacyjnej lub wybór droższego modeli ze specjalnym systemem tłumiącym odgłos kroków).
Opinie użytkowników
Średnia opinia: 3.56/5.