Ocieplenie celulozą - wady i zalety. Czy warto się zdecydować?
Spośród różnych typów izolacji budynków, w ostatnich latach rosnącym zainteresowaniem i popularnością cieszy się ocieplanie celulozą. Jest to metoda pozwalająca na uzyskanie bardzo dobrych parametrów termoizolacyjnych nawet w miejscach trudno dostępnych. Z uwagi na swoje zalety, izolacja celulozowa jest warta rozważenia – zarówno w nowopowstających, jak i starszych budynkach poddawanych modernizacji. Zobacz, jakie są wady i zalety ocieplania domu celulozą i zdecyduj, czy jest to opcja dla Ciebie!
Na czym polega ocieplenie celulozą?
Ocieplanie celulozą odbywa się na kilka sposobów, zazwyczaj poprzez wdmuchiwanie celulozy pod ciśnieniem. To doskonały sposób na to, aby pianka poliuretanowa dotarła do trudno dostępnych miejsc, szczelin niemożliwych do ocieplenia wełną mineralną czy styropianem. W niektórych sytuacjach stosuje się otwarty nadmuch – doskonale sprawdza się on na dużych powierzchniach, gdy trzeba ocieplić znacznie połacie ścian, zazwyczaj na poddaszach nieużytkowych. Wreszcie mokry natrysk – stosowany najrzadziej z uwagi na czasochłonność i konieczność dodawania wody jako aktywatora kleju znajdującego się w celulozie.
Kiedy warto zastosować ocieplenie celulozą?
Ocieplenie celulozą można stosować w różnych typach budynków – nowych i starych, jak również w pomieszczeniach, które są trudno dostępne. Z tego względu izolacja termiczna tego typu znajduje zastosowanie na ciasnych poddaszach. Oprócz tego można ocieplać nią stropodachy, dachy drewniane, całe ściany i poddasza. Warto podjąć decyzję o ocieplaniu celulozą już na etapie domu. Jednak można z powodzeniem stosować ją w już istniejących budynkach – w termomodernizacji oraz naprawie uszkodzeń czy szczelin. Ocieplenie celulozą jest możliwe niemal wszędzie z uwagi na bardzo dobrą przyczepność do każdego podłoża – betonu, drewna, cegły.
Ocieplanie celulozą – wady i zalety
Zalety ocieplania celulozą są liczne i dlatego dzisiaj wiele osób stawia na ten materiał izolacyjny. Ważne jest to, że:
- ocieplenie celulozą gwarantuje brak łączeń, czyli brak kłopotliwych mostków termicznych,
- celuloza stosowana do ocieplania domu ma optymalny współczynnik przenikania ciepła kształtujący się w przedziale 0,038 – 0,039 W m²,
- celuloza jest materiałem pochodzenia organicznego (pozyskiwana z papieru gazetowego), więc uchodzi za korzystniejszą dla ludzi użytkujących budynek – zwłaszcza dla alergików.
Ponadto jest neutralna dla środowiska na etapie produkcji czy późniejszej utylizacji, łatwość montażu – pianka PUR jest aplikowana szybko i bardzo precyzyjnie także w miejscach, do których trudno dotrzeć.
Opinie użytkowników
Średnia opinia: 3.78/5.