Kastracja psa - opinie
Kastracja to słowo, które budzi wiele skojarzeń i kontrowersji. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotyczy zwierząt. Istnieją zarówno zagorzali zwolennicy kastracji psów, jak i jej zadeklarowani przeciwnicy. Tak naprawdę trudno jednoznacznie stwierdzić – należy kastrować psa czy też nie? Jak to w wielu przypadkach bywa, decyzja jest uzależniona od wielu czynników. Każdy psiak jest inny, ma inne uwarunkowania zdrowotne i behawioralne. Nie zawsze zabieg chirurgiczny przynosi wymierne korzyści. Z drugiej strony każdy opiekun psa może mieć swoje zdanie na temat dalszego rozmnażania swojego pupila. Tak naprawdę warto przeanalizować każde za i przeciw, ponieważ wykonanej ingerencji w organizmie czworonoga nie da się odwrócić.
Na czym polega zabieg kastracji?
Zabieg wykonuje się po podaniu znieczulenia ogólnego. Lekarze weterynarii zalecają odstawienie pupilowi jedzenia i picia na dwanaście godzin przed zabiegiem. U samców operacja polega na wycięciu obu jąder, u suk usuwa się macicę wraz z jajnikami lub same jajniki. Często można zabrać psa do domu jeszcze tego samego dnia, jednak w niektórych przypadkach zatrzymuje się zwierzę w klinice nieco dłużej, jeżeli jest bardzo ospałe.
Kastracja a sterylizacja – czym się różnią?
Kastracja powoduje utratę zdolności zwierzęcia do produkcji hormonów płciowych, co skutkuje tłumieniem popędu płciowego. W przypadku sterylizacji, zabieg obejmuje jedynie podwiązanie lub przecięcie jajowodów u samic, lub nasieniowodów u samców, bez ich usunięcia. W wyniku tego zabiegu nadal zachodzi produkcja hormonów płciowych w organizmie zwierzęcia.
Wykastrowany pies - zalecenia po zabiegu kastracji psa
Po zabiegu lekarz może zalecić przygotowanie lekkiego posiłku, który należy podać psu wieczorem. Po powrocie do domu pupil będzie potrzebował kilku dni odpoczynku i szczególnej troski. Nie zaszkodzi również dieta lekkostrawna, bogata w witaminy i składniki odżywcze. Mogą one przyspieszyć proces rekonwalescencji. Niewskazane jest bieganie i skakanie ani gryzienie szwów. Ruch powinien odbywać się wyłącznie na smyczy, pod czujnym okiem właściciela. Lekarz weterynarii na pewno udzieli dalszych wskazówek na temat opieki nad psem i powie, kiedy należy przyprowadzić go na pooperacyjną kontrolę.
Kiedy można wykastrować psa?
Opiekunowie psów decydują się na zabieg kastracji swoich podopiecznych najczęściej z jednego powodu, który nasuwa się sam – uniknięcie nieplanowanej ciąży. Kastracja to najskuteczniejsza metoda psiej antykoncepcji. Całkowite usunięcie jajników lub jąder jest bardzo dużą ingerencją w naturalną gospodarkę hormonalną zwierzęcia.
Korzyści wynikające z kastracji psa - czy warto kastrować psa?
Kastracja faktycznie znacznie obniża ryzyko wystąpienia raka czy innych guzów, co stanowi argument potwierdzony medycznie. U samców kastracja minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia raka jąder i schorzeń prostaty, a u suczek zagrażającego życiu ropnemu zapaleniu macicy oraz konkretnymi rodzajami guzów, takimi jak nowotwory sutka, macicy czy jajników.
Kastracja psa - wady
Każda interwencja chirurgiczna jest ogromnym wstrząsem dla organizmu zwierzęcego. Może prowadzić do nieprzewidzianych powikłań i zakażeń bakteryjnych, dlatego tak ważne jest rozważenie tak poważnej decyzji. Kastracja jest ingerencją w delikatną gospodarkę hormonalną psa, co może mieć skutki w zachowaniu zwierzęcia i wpływ na jego stan zdrowia.
Opinie użytkowników
Średnia opinia: 3.95/5.