Kabina prysznicowa z powłoką ochronną. Czy warto?
Czy warto kupić kabinę prysznicową z dodatkową powłoką na szkle? To pytanie zadaje sobie zdecydowana większość osób, które chcą kupić prysznic łatwy w utrzymaniu czystości. Producenci kabin zachęcają do ich wyboru twierdząc, że dzięki nim czyszczenie szkła będzie o wiele prostsze. Być może zauważyłeś jednak, że w internecie można znaleźć dziesiątki sprzecznych wpisów na ten temat.
Jedni użytkownicy zachwalają te powłoki twierdząc, że dzięki nim utrzymanie kabiny w czystości faktycznie jest banalnie proste, drudzy natomiast odradzają, mówiąc że ich wybór nic nie daje. Kto ma rację i jak jest naprawdę?
Korozja szkła w kabinach prysznicowych
Dla większości z nas powierzchnia szkła wydaje się idealnie gładka. W rzeczywistości jednak taka ona nie jest. Posiada miliony mikronierówności, które są niewidoczne dla ludzkiego oka. Z tego powodu woda i resztki mydła przywierają do jej powierzchni, tworząc zacieki, a następnie widoczny, mało estetyczny osad wapienny.
Ponadto, twarda woda oraz środki czyszczące używane w gospodarstwie domowym, a także szampon i mydło, z których korzystamy każdego dnia, pozostawiają trwały ślad na powierzchni szkła. Wchodzą w reakcje chemiczne, które prowadzą do jego korozji.
Zdziwiony? Oczywiście, szkło również ulega procesowi korozji. O ile proces ten pozostawia widoczny ślad na takich materiałach jak metal, beton czy drewno, o tyle w przypadku szkła pozostaje trudny do zauważenia przez bardzo długi okres. Korozja szkła sprawia, że jego powierzchnia staje się z biegiem dni coraz bardziej chropowata - początkowo mikroskopijne nierówności z czasem stają się coraz większe.
Prowadzi to do momentu, w którym wszelkiego rodzaju osady, zanieczyszczenia czy kamień, coraz łatwiej gromadzą się na tafli i są coraz trudniejsze do usunięcia. I jak na ironię, wszelkie próby jego doczyszczenia, czy to agresywnymi środkami chemicznymi, czy szorstkimi gąbkami, pogłębiają ten proces.
Mając tego świadomość, producenci kabin prysznicowych zaczęli szukać sposobów na ograniczenie tego negatywnego zjawiska. Nakładają na szkło specjalne powłoki ochronne. Mają one za zadanie wypełnić niewidoczne dla ludzkiego oka nierówności, tworząc idealnie gładką powierzchnię oraz chronić je przed bezpośrednim kontaktem z wodą.
Opinie użytkowników
Średnia opinia: 3.77/5.