SARM - działanie, opinie, skutki uboczne dopingu nowej generacji
SARM-y określa się mianem dopingu nowej generacji. Opinie o SARM-ach są bardzo pozytywne, ale ta grupa niesteroidowych związków aktywnych nie została jeszcze dobrze przebadana! Mówi się o tym, że SARM-y niemal nie mają skutków ubocznych, ale gdy porównuje się ich działanie do silnych sterydów anabolicznych i androgenowych, nic w tym dziwnego, że na ich tle będą wypadały lepiej.
Autor: Getty Images
SARM to doping nowej generacji. O jego skutkach ubocznych narazie niewiele wiadomo. SARM-y są reklamowane jako idealny środek zarówno na redukcję jak i na masę. Nic dziwnego, że wyszukiwanie tej frazy w internecie jest trzykrotnie większe niż kilka lat temu. Opinie o SARM-ach są w większości przypadków pozytywne, a ich działanie szeroko zachwalane. Czy na pewno media i internet mówią nam całą prawdę o tych modulatorach androgenowych? SARM-y wciąż nie zostały wnikliwie przebadane, a większość badań, którym zostały poddane, to te wykonane na szczurach.
W latach 90. profesor James T. Dalton szukał skutecznego leku na raka prostaty. Odkrył ciekawą cząsteczkę – andarynę. Nie wykazała działania w zamierzonym celu, ale okazało się, że efektywnie wpływa na wydolność i przyrost masy mięśniowej. Andaryna trafiała do części komórek wrażliwych na działania testosteronu i stymulowała przyrost tkanki mięśniowej, ze zmniejszą ilością działań niepożądanych. Dalton wiedział, że to odkrycie może być przydatne w procesie odbudowy w chorobach powodujących osłabienie mięśni i w walce z wieloma innymi schorzeniami, np. rakiem piersi. Wykonał więc pierwsze badanie na ludziach, podając badanym ostarynę. Badania nie potwierdziły jego tez i nie wykazały skuteczności w walce.
Opinie użytkowników
Średnia opinia: 3.8/5.