Botoks pod oczy - opinie
Skóra pod oczami to obszar szczególnie delikatny i wrażliwy, wymagający specjalnej pielęgnacji. By o nią odpowiednio zadbać, zmniejszyć cienie, opuchliznę czy zmarszczki pod oczami, warto wiedzieć, które składniki aktywne wprowadzić do codziennej pielęgnacji i jakich błędów nie popełniać.
Charakterystyka skóry pod oczami
Skóra pod oczami różni się od skóry na innych obszarach twarzy, ponieważ jest:
- bardzo cienka (ma zaledwie 0,5 mm grubości, podczas gdy na innych obszarach twarzy jej grubość wynosi ok. 2 mm, a na dłoniach ok. 3 mm),
- niemal całkowicie pozbawiona podściółki tłuszczowej, więc występuje w niej niewiele gruczołów łojowych, wydzielających ochronne sebum,
- mniej odporna na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, w tym promieniowania UV, czy zanieczyszczeń.
Te różnice sprawiają, że pierwsze oznaki starzenia się skóry zauważamy zazwyczaj właśnie pod oczami i nie są to tylko zmarszczki.
Jakich składników potrzebuje skóra pod oczami?
Jakie składniki aktywne włączyć do codziennej pielęgnacji skóry pod oczami? Przede wszystkim takie, które:
- poprawiają nawilżenie,
- chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi,
- pobudzają skórę do regeneracji.
Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem występującym w skórze, który przyciąga i zatrzymuje wilgoć, zapewniając skórze nawilżenie. W ten sposób pomaga w utrzymaniu elastyczności i jędrności skóry.
Retinol (witamina A), czyli pochodna witaminy A, jest jednym z najskuteczniejszych składników przeciwdziałających starzeniu się skóry. Poprawia jej teksturę i redukuje widoczność zmarszczek pod oczami.
Witamina C jest silnym antyoksydantem, który:
- chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, zapobiegając jej starzeniu się,
- pomaga w rozjaśnianiu skóry pod oczami oraz redukcji przebarwień i plam,
- stymuluje produkcję kolagenu, co poprawia elastyczność i jędrność skóry.
Witamina E posiada właściwości nawilżające i odżywcze, które pomagają w regeneracji skóry oraz zapobiegają utracie wilgoci. Witamina E chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV oraz innych czynników środowiskowych.
Ceramidy to tłuszcze, które tworzą naturalną barierę ochronną skóry: zapobiegają utracie wody, chronią przed czynnikami zewnętrznymi. Są bardzo ważne w pielęgnacji skóry pod oczami, która łatwo ulega przesuszeniu.
Peptydy to bardzo szeroka grupa związków o różnorodnym działaniu. W przypadku skóry pod oczami szczególnie ważne są peptydy: regenerujące, ujędrniające, niwelujące zmarszczki.
Czego nie robić, aby nie szkodzić skórze pod oczami?
Jak pielęgnować skórę pod oczami, aby jej nie zaszkodzić? Podstawą jest używanie delikatnych kosmetyków, które ponadto nie posiadają działania wysuszającego. W warunkach domowych nie należy też stosować zabiegów złuszczających na skórę pod oczami, czyli różnego typu peelingów (mechanicznych, kwasowych czy enzymatycznych).
Jeśli chcesz, by skóra pod oczami pozostała w jak najlepszej kondycji, to pamiętaj też, by:
- nie pocierać jej dłońmi,
- nie wystawiać na mocne słońce i przez cały rok stosować kremy z filtrami SPF,
- codziennie wykonywać demakijaż,
- dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.
Opinie użytkowników
Średnia opinia: 4.06/5.