Męczennica (passiflora) - właściwości, przeciwwskazania, skutki uboczne
Niech Cię nie zmyli niepokojąca nazwa. Rośliny z gatunku passiflory należą do jednych z najpiękniejszych na świecie – ale ich to ich właściwości prozdrowotne czynią je szczególnie interesującymi. Męczennica może pomóc w dolegliwościach ze snem, niepokojem, a także przewlekłym stresem. Ale to nie koniec…
Z tego artykułu dowiesz się:
- Co to jest męczennica i jakie ma właściwości
- Komu zaleca się stosowanie męczennicy
- Jakie są przeciwwskazania, interakcje i skutki uboczne związane z przyjmowaniem męczennicy
Męczennica (passiflora) – co to jest za roślina?
Męczennica (łac. Passiflora) to roślina pochodząca z regionów znajdujących się w strefach międzyzwrotnikowej i podzwrotnikowej Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej. Wyróżnia się ponad 500 gatunków passiflory. Najpopularniejsze z nich to męczennica cielista (passiflora incarnata), męczennica błękitna (passiflora caerulea) i męczennica jadalna (passiflora edulis sims).
Z pewnością kojarzysz owoc męczennicy jadalnej. To bogata w antyoksydanty, błonnik oraz witaminę A i witaminę C marakuja. Passiflora zawdzięcza swoje prozdrowotne właściwości obecnym w niej: flawonoidom, alkaloidom indolowym, glikozydom. To naturalnie występujące związki w roślinach o udowodnionym korzystnym wpływie na nasz organizm.
Więcej o najlepiej przebadanej odmianie męczennicy przeczytasz w artykule: Męczennica cielista (passiflora incarnata) właściwości i działanie.
Męczennica – właściwości
Na świecie dostępnych jest wiele naukowych opracowań na temat różnych odmian męczennicy. Najlepiej przebadana jest męczennica cielista. Dotychczasowe wyniki badań napawają optymizmem i ucieszą zwłaszcza osoby zmagające się z długotrwałym stresem, silnym napięciem czy problemami ze snem.
Na co pomaga ziele męczennicy?
Zaburzenia snu - Zaburzenia snu to najczęściej: problemy z zasypianiem, krótki i płytki sen, który nie regeneruje organizmu, częste wybudzenia w nocy, bezsenność. Badania sugerują, że męczennica cielista może pomóc w łagodzeniu objawów zaburzeń snu dzięki działaniu przeciwlękowemu. Męczennica cielista zwiększa stężenie kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) w mózgu, co działa relaksująco na umysł i ciało, ułatwiając zasypianie.
Zaburzenia lękowe - Uogólnione zaburzenia lękowe (Generalized Anxiety Disorder – GAD) to problemy natury psychicznej, które objawiają się m.in. napięciem, niepokojem, doświadczaniem lęku i znacznie obniżają jakość życia. Badania sugerują, że ziele męczennicy może okazać się dodatkowym wsparciem w leczeniu GAD. Stosowanie męczennicy nie uzależnia i nie powoduje efektów ubocznych tak często.
Opinie użytkowników
Przejdź dalej © 2005-2024 Ceneo.pl sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.
Średnia opinia: 3.82/5.