Tarczyca bajkalska: właściwości i zastosowanie
Tarczyca bajkalska, inaczej znana jako bajkalina, to roślina o potencjalnych właściwościach zdrowotnych, która od wieków znajduje zastosowanie w tradycyjnej medycynie Dalekiego Wchodu. Korzeń tarczycy bajkalskiej, nazwany również bajkaliną, jest wykorzystywany w naparach i nalewkach ze względu na swoje korzystne działanie na organizm.
Naukowcy z ośrodka IDEAS NCBR, łącząc fenomenologię i psychiatrię obliczeniową, dążą do opracowania rozwiązań mających na celu poprawę jakości życia osób neuroróżnorodnych oraz ich integrację społeczną. Z pomocą AI otwierają tym samym nowe horyzonty rozumienia doświadczeń osób z autyzmem. Fenomenologia w kontekście zdrowia psychicznego skupia się na tym, by jak najwierniej odzwierciedlić wewnętrzne przeżycia osoby z autyzmem, nie oceniając jej, lecz próbując ją zrozumieć i opisać. To jak reżyserowanie filmu, w którym staramy się ukazać widzowi świat oczami głównego bohatera.
Z kolei psychiatria obliczeniowa przypomina asystenta reżysera, który używa najnowszych technologii, by analizować i przetwarzać ogromne ilości informacji na temat zachowań, myśli i emocji ludzi. Łącząc te dwa podejścia, zespół badawczy działający w IDEAS NCBR stara się zrozumieć indywidualne doświadczenia osób neuroróżnorodnych oraz znaleźć sposób, by te doświadczenia mierzyć, analizować i potencjalnie wykorzystywać np. w psychoedukacji.
Naukowcy skupiają się głównie na analizie pierwszoosobowych narracji osób z autyzmem. To jak próba zrozumienia i uchwycenia istoty skomplikowanego filmu, gdzie każdy kadr, słowo czy gest mają znaczenie, a następnie używania tej wiedzy, by stworzyć rozwiązania, które mogą pomóc ludziom lepiej zrozumieć samych siebie i świat wokół nich.
Opinie użytkowników
Średnia opinia: 4/5.