Badanie EUS - Ultrasonografia endoskopowa
Badanie ultrasonografii endoskopowej (EUS) to metoda badania przewodu pokarmowego, łącząca ocenę endoskopową i ultrasonograficzną. Za pomocą specjalnego endoskopu wyposażonego w głowicę USG wykonuje się badanie wnętrza przewodu pokarmowego, jego ścian i sąsiadujących narządów.
Co to jest ultrasonografia endoskopowa (EUS) i na czym polega?
Ultrasonografia endoskopowa (EUS, endosonografia) to metoda badania przewodu pokarmowego łącząca ocenę endoskopową i ultrasonograficzną.
Za pomocą specjalnego endoskopu wyposażonego w głowicę USG wykonuje się badanie wnętrza przewodu pokarmowego, jego ścian i sąsiadujących narządów. EUS umożliwia obrazowanie ściany przewodu pokarmowego i narządów przylegających do przełyku, żołądka, dwunastnicy oraz odbytnicy. Podczas badania można wykonać również zabiegi diagnostyczne i terapeutyczne, takie jak drenaż torbieli trzustki czy biopsja zmian w trzustce.
Ultrasonografia endoskopowa - wskazania
Ultrasonografia endoskopowa jest przydatna w diagnostyce chorób trzustki, takich jak drobne zmiany ogniskowe, guzy trzustki i przewlekłe zapalenie trzustki. Oprócz chorób trzustki, EUS wykorzystywana jest także w ocenie miejscowego zaawansowania nowotworów przewodu pokarmowego, m.in. głębokości naciekania ścian przełyku czy żołądka.
Możliwość wykonania biopsji zmian i pobrania wycinków do badania pod mikroskopem znacznie zwiększa skuteczność diagnostyki. Kolejnymi wskazaniami do EUS są zmiany podśluzówkowe przewodu pokarmowego i kamica dróg żółciowych.
Przebieg badania ultrasonografii endoskopowej
Endoskop jest wprowadzany do przewodu pokarmowego przez jamę ustną po wcześniejszym znieczuleniu gardła, podobnie jak w gastroskopii. Fot. Zdjęcia wykonane podczas badania ultrasonografii endoskopowej (endoskopii, EUS)
W przypadku konieczności pobrania materiału do badania pod mikroskopem wykonuje się nakłucie igłą biopsyjną. Czasami wskazaniem do EUS jest wykonanie drenażu torbieli lub innego zbiornika płynu.
Jak przygotować się do ultrasonografii endoskopowej?
Ultrasonografia endoskopowa jest wykonywana u pacjenta pozostającego na czczo. Zwykle przed planowanym badaniem ultrasonografii endoskopowej wykonuje się.