Irydotomia laserowa - co to jest, przeciwwskazania, powikłania, zalecenia po zabiegu
Irydotomia laserowa jest powszechnie wykonywanym zabiegiem, który polega na wykonaniu otworu w tęczówce oka za pomocą zaawansowanego technologicznie lasera. Za pomocą zabiegu można poszerzyć kąt rogówkowo-tęczowy, zwany również kątem przesączania, co z kolei umożliwia swobodny odpływ cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka. Zabieg ten wykonuje się zazwyczaj u pacjentów, którzy cierpią na jaskrę z wąskim, zamykającym się kątem przesączania. Wykonanie irydotomii laserowej musi być poprzedzone odpowiednią klasyfikacją. W trakcie klasyfikacji specjalista ocenia u pacjenta kąt przesączania (w tym celu wykonuje się gonioskopię, czyli badanie kąta rogówkowo-tęczówkowego).
Przeciwwskazania do wykonania irydotomii laserowej
Pacjenci powinni mieć na uwadze, że irydotomia laserowa nie jest rozwiązaniem dla każdego. U jakich osób nie powinno się wykonywać tego zabiegu? Przede wszystkim u pacjentów ze stanami zapalnymi oczu, infekcyjnymi chorobami ogólnoustrojowymi. Przeciwwskazaniem do wykonania irydotomii laserowej jest również niewystarczająco przejrzysta rogówka np. w przebiegu keratopatii.
Irydotomia laserowa oka – powikłania
Zabieg irydotomii laserowej obarczony jest zwiększonym ryzykiem powikłań. W trakcie jego wykonywania u pacjenta może pojawić się krwawienie z tęczówki. Dodatkowo, irydotomia laserowa wiąże się z ryzykiem wystąpienia: stanu zapalnego oka, który może doprowadzić do zrostów tylnych, krótkotrwałego podwyższenia ciśnienia wewnątrzgałkowego po zabiegu, osłabienia zdolności widzenia na skutek wytworzenia dodatkowej, położonej poza osią spojrzenia „źrenicy”. Wśród rzadkich powikłań irydotomii specjaliści wymieniają uszkodzenie nabłonka rogówki oraz zmętnienie soczewki oka. Działaniem niepożądanym tego rodzaju zabiegu laserowego może być także obrzęk plamki żółtej. Inne skutki uboczne irydotomii to jaskra złośliwa oraz rozwój zaćmy.
Czy irydotomia jest bolesna?
Wielu pacjentów zastanawia się, czy irydotomia laserowa jest zabiegiem bolesnym? Zarówno podczas zabiegu, jak i „strzału laserowego” ból nie jest odczuwalny. Pacjent zostaje znieczulony silnie działającymi kroplami, które mają natychmiastowe działanie, co sprawia, że promień lasera może w sposób nieodczuwalny dla pacjenta kształtować rogówkę przez kilkadziesiąt sekund.
Irydotomia laserowa - zalecenia po zabiegu
Skuteczność irydotomii jest bardzo wysoka. Dzięki niej u chorego można bezboleśnie wyleczyć jaskrę. Po przeprowadzonym zabiegu pacjent może spokojnie wrócić do domu. Przez kolejne dni musi jednak pamiętać o stosowaniu specjalnych kropli do oczu. Kontrola u specjalisty, który przeprowadzał irydotomię, wskazana jest po tygodniu. Przez kolejne trzy miesiące pacjent powinien unikać kąpieli słonecznych, basenu, wilgotnego klimatu.