Kapsulotomia laserowa - Informacje
Wzrok to z pewnością jeden z najważniejszych zmysłów. W dobie przeciążania go godzinami spędzonymi przed komputerem, tabletem i telewizorem, każdy z nas powinien szczególnie pamiętać o jego regularnych badaniach. Co jaki czas powinno się robić badania wzroku? Przekonajmy się! Co jaki czas wzrok powinni badać dorośli i dzieci? W przypadku dzieci wzrok powinien być badany w wieku 6 miesięcy, 3 lat i 5 lat. Kolejne kompleksowe badanie zalecane jest jeszcze zanim dziecko pójdzie do szkoły. Dzieci, u których do tej pory nie stwierdzono wad wzroku, na kolejne badania powinny stawiać się raz na 2 lata. Jeśli natomiast podczas któregoś ze wspomnianych badań wykryto nieprawidłowości, wzrok malucha trzeba kontrolować co 1 rok. U osób dorosłych do 40. roku życia kontrolne badanie wzroku powinno być przeprowadzane raz na dwa lata. Jeśli jednak dana osoba korzysta z okularów korekcyjnych (lub soczewek) – wzrok powinna kontrolować co rok. Co roku na konsultacji u okulisty muszą też stawiać się osoby po czterdziestce. Jakie objawy powinny Cię skłonić do wizyty u okulisty? Nawet jeśli Twój wzrok do tej pory Cię zawodził i kolejne badania wypadają dopiero za jakiś czas, nie bagatelizuj objawów takich jak częste mruganie, uczucie suchych albo zmęczonych oczu czy ich łzawienie, pieczenie lub swędzenie. Mogą one być spowodowane rozwijającym się schorzeniem. Wybierz się bezzwłocznie do okulisty również wtedy, gdy masz problemy z ostrością widzenia i coraz częściej mrużysz oczy np. podczas pracy przy komputerze lub oglądania telewizji. Zaniepokoić Cię powinny nawracające stany zapalne spojówek oraz pojawianie się czerwonych popękanych naczynek na oczach. Badanie oczu może okazać się kluczowe, jeśli uskarżasz się na częste bóle głowy.
Kapsulotomia laserowa
Kapsulotomia laserowa jest zabiegiem wykonywanym za pomocą lasera stosowanym w leczeniu „zaćmy wtórnej”. Po usunięciu zaćmy może powstać zmętnienie torebki tylnej soczewki, co pogarsza wzrok. Zabieg polega na wykonaniu laserem niewielkiego otworu w zmienionej chorobowo torebce soczewki, powodując poprawę widzenia.
Przeciwwskazania i środki ostrożności:
- Przed wykonaniem kapsulotomii konieczne jest badanie okulistyczne aby ocenić stan miejscowy tzn. grubość torebki, rodzaj wszczepionej soczewki, indywidualne cechy gałki ocznej.
- Nie ma zasadniczych przeciwwskazań do wykonania kapsulotomii.
- Nie ma potrzeby kwalifikacji przez lekarza rodzinnego.
Jak przygotować się do zabiegu?
Nie są potrzebne żadne przygotowania do zabiegu. Prosimy o powstrzymanie się od makijażu okolic oczu. Użytkownicy soczewek kontaktowych proszeni są.
Opinie użytkowników
Średnia opinia: 3.82/5.