Tężyczka - opinie ludzi chorych
Tężyczka to problem, który często dotyka perfekcjonistki, zwłaszcza młode kobiety. Nie jest to jednak choroba jako taka, lecz zespół objawów związanych z nadmierną pobudliwością nerwowo-mięśniową. Objawy te mogą być bardzo uciążliwe i często mylone z innymi schorzeniami.
Objawy tężyczki
Tężyczka objawia się m.in. zmęczeniem, sennością, stanami lękowymi oraz napadowym drżeniem mięśni bez wyraźnego powodu. Pacjenci często otrzymują nieprawidłowe diagnozy, ponieważ objawy tężyczki mogą przypominać inne schorzenia, takie jak epilepsja czy stwardnienie rozsiane. Warto zauważyć, że tężyczka występuje stosunkowo rzadko, ale częściej niż się powszechnie sądzi.
Skąd się bierze tężyczka?
Tężyczka może wynikać głównie z niedoborów wapnia, które mogą być spowodowane np. niewłaściwą dietą, słabym wchłanianiem z przewodu pokarmowego, nadmiernym wydalaniem z moczem lub mobilizacją wapnia w kościach. Istotną rolę odgrywają również witamina D3 oraz parathormon, regulujące gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu.
Czy tężyczkę się leczy?
W przypadku tężyczki, leczenie polega głównie na uzupełnieniu braków mineralnych, takich jak wapń i magnez. W niektórych sytuacjach konieczne jest podanie leków dożylnie, zwłaszcza przy hipokalcemii objawowej. Leczenie powinno być dostosowane do przyczyny i wymaga pełnej diagnostyki.