Media Expert Raty Opinie
David Benioff i D.B. Weiss powracają. Autorzy „Gry o tron” zabrali się za kolejny wielki literacki sukces, tym razem z XXI wieku i w gatunku science-fiction. Czy „Problem trzech ciał” również okaże się hitem na wiele sezonów? Spis treści
Problem trzech ciał – o czym opowiada serial
Historia opowiadana w serialu „Problem trzech ciał” rozpoczyna się w Pekinie około 1966 roku, gdy obiecująca studentka Ye Wenjie (Zine Tseng) patrzy z przerażeniem, jak jej ojciec, znany profesor Ye Zhetai zostaje wciągnięty przed brutalny tłum młodych protestujących. Otrzymuje on reprymendę za nauczanie o teorii Wielkiego Wybuchu, która identyfikuje początek czasu, pozostawiając w ten sposób miejsce na wcześniejsze istnienie Boga i sprzeciwiając się rewolucyjnym zasadom studentów. Kiedy odmawia wyrzeczenia się swoich słów, Ye zostaje brutalnie pobity na śmierć na oczach wrzeszczącego tłumu, a Wenjie zostaje wywieziona do obozu pracy.
Równolegle akcja przeskakuje jednak do współczesności, do roku 2024, kiedy to w Londynie zaczyna mieć miejsce seria dziwacznych samobójstw wśród wybitnych naukowców naszych czasów – wszystkich nękały niewytłumaczalne anomalie, które wydają się przeczyć prawom fizyki, a także wspólna obsesja na punkcie tajemniczego odliczania. Dochodzenie w sprawie tych zgonów prowadzi były agent MI5 Shi (Benedict Wong).
Kiedy dr Vera Ye, kierowniczka programu badawczego Akceleratora cząstek w Oksfordzie, wkrótce targnie się na swoje życie, grupa młodych naukowców, zwana „Oxford Five”, zostaje wciągnięta w tę tajemnicę.
Problem trzech ciał – serial lepszy niż książka?
Powieść autorstwa Liu Cixina z 2008 roku „Problem trzech ciał”, na której oparty jest serial Netfliksa, została powszechnie uznana za jedno z najbardziej innowacyjnych dzieł science-fiction swojego pokolenia. Po przetłumaczeniu na język angielski w 2012 roku stała się pierwszą chińską powieścią, która zdobyła prestiżową nagrodę Hugo, magazynu science-fiction, dla najlepszej powieści.
Łącząc elementy historii z zaawansowaną fizyką teoretyczną, twórcy serwują nam ambitny thriller, w którym nauka przeciwstawia się polityce i religii, jednocześnie dostarczając intrygującej alegorii odpowiedzialności ludzkości za środowisko.