Usuwanie zmarszczek botoksem, Azzalure lub Bocouture
Mówiąc o zabiegu polegającym na serii zastrzyków toksyny botulinowej, potocznie określa się go "Botoxem". Tymczasem ów Botox to tylko jeden z kilku preparatów na bazie botuliny typu A, stosowany na równi z innymi, przykładowo z Azzalure, Bocouture czy Dysportem. Zabiegi odmładzające z użyciem tych produktów cieszą się stale rosnącą popularnością i wciąż przybywa pacjentów, którzy decydują się na nie zamiast skorzystać z klasycznego liftingu. Współcześnie coraz więcej osób nie chce długo czekać na efekty procedury, nie chce również przechodzić długiej rekonwalescencji. Dla nich zabiegi usuwania zmarszczek toksyną botulinową mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem.
Preparaty na bazie toksyny botulinowej
Czym różnią się preparaty Botox, Azzalure lub Bocouture?
Usuwanie zmarszczek toksyną botulinową – ceny zabiegów
Zagraniczne kliniki oferujące zabiegi z botuliną
Autor: Katarzyna Bletek
Jak podaje The American Society of Plastic Surgeons (ASPS), w 2012 roku zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej typu A zajmowały pierwsze miejsce w rankingu najchętniej wybieranych procedur odmładzających. W USA wykonano 6,1 mln tego typu usług – więcej o 8% w porównaniu do ubiegłego roku. To dobitne potwierdzenie rosnącego zainteresowania społeczeństwa małoinwazyjnymi zabiegami poprawiającymi wygląd skóry.
Sama toksyna botulinowa (BTX-A) to oczyszczone białko wytwarzane w warunkach beztlenowych przez bakterie Clostridium Botulinum. To jedna z najsilniej działających toksyn biologicznych – już w XVIII wieku opisywano symptomy botulinizmu, czyli zatrucia żywnością zawierającą tę neurotoksynę. Zatrucie objawia się w postaci częściowego lub uogólnionego porażenia mięśni.
Współcześnie wyróżnia się 7 serotypów botuliny, oznaczonych od A do G. Są odmienne antygenowo, a botulizm wywołują jedynie typy A, B i E. W medycynie toksynę botulinową stosuje się od ponad 25 lat – początkowo święciła tryumfy w neurologii (w terapii tików nerwowych i kręczu karku) oraz w okulistyce (w leczeniu zeza). W 1989 roku w Stanach Zjednoczonych zaczęto ją wykorzystywać również w medycynie estetycznej.
W 2002 roku Botox, preparat na bazie botuliny, uzyskał akceptację Agencji ds. Żywności i Leków FDA (Food and Drug Administration) do zabiegów korygujących zmarszki mimiczne, a 2 lata później – do leczenia nadmiernej potliwości. Działanie toksyny botulinowej polega na czasowej blokadzie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Mięśnie ulegają paraliżowi, zmarszczki wygładzają się, a rysy twarzy osoby poddanej zabiegowi ulegają złagodzeniu.
Toksyną botulinową koryguje się zmarszczki dynamiczne – najczęściej są to zmarszczki wokół oczu (kurze łapki), na czole oraz u nasady nosa. Stosuje się ją u osób, które nie ukończyły 65 lat. U starszych pacjentów zazwyczaj występują zmarszczki statyczne, więc poddaje się ich zabiegom z użyciem kwasu hialuronowego. Preparaty na bazie toksyny wykorzystuje się także do podnoszenia kącików ust, usuwania zmarszczek szyi i zmarszczek nad górną wargą.
Obecnie toksynę botulinową stosuje się w leczeniu schorzeń układu ocznego, jest również wykorzystywana w terapii zaburzeń połykania, hiperhydrozy, a także w leczeniu nieprawidłowych ruchów typu drżenie głowy i szyi, tiki nerwowe czy kręcz karku. Preparaty na bazie toksyny botulinowej Zabieg z zastosowaniem Botoxu, najpopularniejszej na rynku toksyny botulinowej.
Spis treści
1. Preparaty na bazie toksyny botulinowej
2. Czym różnią się preparaty Botox, Azzalure lub Bocouture?
3. Usuwanie zmarszczek toksyną botulinową – ceny zabiegów
4. Zagraniczne kliniki oferujące zabiegi z botuliną
Autor Katarzyna Bletek
Czas czytania 11 min.
Opinie użytkowników
Średnia opinia: 3.96/5.