Czysty powiat - opinie
Energia wiatrowa to ważny element transformacji energetycznej, jednak produkcja turbin jest niezwykle energochłonna i emisyjna. Turbina wiatrowa to przede wszystkim stal (ok. 80%), a jedna tona wyprodukowanej stali, to prawie dwie tony dwutlenku węgla wyemitowanego do atmosfery. Czy turbiny wiatrowe mogą być produkowane w sposób mniej inwazyjny dla środowiska? Z czego zbudowany jest wiatrak?
- Turbina wiatrowa to przede wszystkim: stal, tworzywa sztuczne oraz beton potrzebny do budowy fundamentu.
- Według raportu NREL na 1 kW mocy przypada maksymalnie 111,2 kg stali, co daje nam blisko 300 ton stali w przypadku standardowego wiatraka stawianego na terenie Polski.
- Średnio dla wiatraka o mocy 2MW będzie to 1400 ton betonu.
- Maksymalnie przypada 23,8 kg tworzyw sztucznych na 1 kW mocy turbiny.
Oprócz tego w turbinach wiatrowych znajdziemy surowce takie jak: chrom, mangan, molibden, nikiel, niob, ołów, bor, miedź czy aluminium.
Drewno jest również rozważane jako alternatywa dla produkcji turbin wiatrowych. Szwedzka firma Modvion uruchomiła drewnianą turbinę wiatrową o mocy 2 MW, korzystając ze skandynawskiego drewna świerkowego z certyfikowanych lasów z północnych terenów Szwecji.
- Waga konstrukcji z drewna jest ok. 30% niższa od konstrukcji stalowych.
- Estymacje producentów wskazują na redukcję emisji od 25% do 90% w cyklu życia turbiny wiatrowej.
- Firma Modvion zapewnia, że drewniane wieże przetrwają ok. 30 lat, podobnie jak stalowe.
Opinie użytkowników
Gdybym nie odrzucała połączeń po pierwszych wersach wyuczonej formułki, mogłabym się dowiedzieć, że program Czysty Powiat oferuje wsparcie w zakresie paneli fotowoltaicznych, w wysokości do 15 tys. zł. Powołuje się przy tym na program Czysty Powiat i odsyła na dedykowaną mu stronę internetową.
Na stronie czystypowiat.pl można otrzymać aż do 15 tys. zł dofinansowania na instalację fotowoltaiczną, przy rezygnacji z tradycyjnej energetyki węglowej. Kwota dofinansowania nie przekracza 50% kosztów kwalifikowanych.
Średnia opinia: 3.75/5.