Filtr kabinowy JC Premium - Opinie
Kiedy wymienić filtr kabinowy i jaki wybrać?
20 stycznia 2020, Porady
Filtr kabinowy zwany również przeciwpyłkowym jest elementem coraz częściej występującym w samochodach obecnie produkowanych. Pozwala on na zatrzymywanie zanieczyszczeń dostających się do kabiny pasażerskiej poprawiając komfort użytkowników w środku.
Do czego służy filtr kabinowy?
Filtr przeciwpyłkowy jest montowany przeważnie w okolicach wlotu powietrza do kabiny, zapobiega on dostawaniu się wraz z unoszącymi się wraz z zewnętrznym powietrzem zanieczyszczeniami. Powietrze dostające się do środka wpada przez filtr kabinowy, a jego celem jest filtracja dostających się zanieczyszczeń jak m.in. kurz, pyłki roślin, zarodniki grzybów, pył hamulcowy, cząsteczki asfaltu czy drobiny gumy. Filtr dodatkowo redukuje dostające się wraz z powietrzem nieprzyjemne zapachy polepszając komfort.
Współczesne filtry kabinowe są w stanie również zatrzymywać pył zawieszony "smogowy" PM 2,5 czy PM 10 i różnego rodzaju gazy mogące być potencjalnie niebezpieczne dla Naszego zdrowia.
Jakie filtry kabinowe wybrać?
Producenci części samochodowych oferują trzy rodzaje filtrów kabinowych:
- Standardowy - wykonany z włókniny nośnej mogącej zatrzymać cząsteczki zanieczyszczeń wielkości 1 mikrona, głównie pyłki czy kurz.
- Z węglem aktywnym - redukuje nieprzyjemne zapachy i szkodliwe dla organizmu gazy.
- Antysmogowy, antybakteryjny - filtr z węglem aktywnym i warstwą polifenolu, oczyszcza powietrze z pyłu zawieszonego PM 2,5, działa antybakteryjnie i grzybobójczo.
Kiedy wymienić filtr kabinowy? Podstawowymi oznakami zużycia filtra są nadmierne parowanie szyby przedniej, osłabiona praca dmuchawy wentylacyjnej i nieprzyjemny zapach wewnątrz. Zaleca się wymianę co rok, a w warunkach zatłoczonych nawet co pół roku. Dodatkowo, należy regularnie czyścić system wentylacji preparatami odgrzybiającymi.
Wybór filtra kabinowego zależy od warunków podróży. Standardowy wystarczy dla podróży w trasie, z węglem aktywnym dla jazdy miejskiej, a antysmogowy dla alergików.
Opinie użytkowników
Średnia opinia: 3.73/5.