Karma Husse - opinie
Karma dla psów to jedno z kluczowych elementów dbania o zdrowie i dobre samopoczucie naszych czworonogów. Dostajemy od was mnóstwo wiadomości z pytaniami, czy dana karma będzie odpowiednia dla waszego psa lub jaka karma będzie najlepsza dla psa określonej rasy lub w konkretnym wieku. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak taka prosta i, gdybyśmy mieli zawrzeć ją w dwóch słowach, brzmiałaby „To zależy”.
W tym artykule nie wytypujemy najlepszej karmy dla psów. Postaramy się natomiast opisać, czym taka karma powinna się charakteryzować, by pomóc wam w znalezieniu karmy najlepszej dla waszego psa.
Spis treści artykułu
- Najlepsza karma dla psa
- Dobra karma - na co zwrócić uwagę?
- Skład i wartości odżywcze
- Najlepsza karma dla psa w zależności od wieku
- Karmy dla psów dorosłych
- Karmy dla szczeniąt
- Karmy dla psich seniorów
- Karmy w czasie ciąży i laktacji
- Karmy dla psów sportowych i pracujących
- Najlepsza karma dla psa - Podsumowanie
Opinie użytkowników
Najlepsza karma dla psa nie istnieje
Wbrew temu, co mówią reklamy, artykuły sponsorowane na psich portalach czy dostępne w internecie rankingi, nie ma jednej karmy dla psów, która byłaby najlepsza, tak jak nie ma dwóch identycznych psów. Każdy z naszych pupili jest inny i jego potrzeby żywieniowe mogą być różne i zależeć od wielu różnych czynników. Przy wyborze karmy powinno się brać pod uwagę m.in.: wiek psa, jego wielkość, poziom aktywności fizycznej, warunki utrzymania oraz stan fizjologiczny (wzrost, ciąża, laktacja, kastracja). Oprócz tego uwzględnić należy także ewentualne choroby czy alergie, które mogą wymagać bardziej restrykcyjnej lub zmodyfikowanej diety oraz gust samego psa. Dlatego też na naszej stronie nie znajdziecie typowego rankingu TOP 10, który ma niewiele wspólnego z rzeczywistością, a pozycja w nim odzwierciedla jedynie budżet reklamowy producenta danej karmy. Nigdy nie wskażemy wam też jednej, konkretnej marki, która rzekomo byłaby najlepsza na rynku. Zamiast tego, w naszym serwisie staramy się zamieszczać recenzje, w których analizujemy składy karm. Wskazujemy, które z nich są według nas godne polecenia, a które niekoniecznie, by pomóc wam w wyborze, ale jest to tylko jeden z czynników, na który powinniście zwrócić uwagę. Ostateczną decyzję zawsze pozostawiamy wam i waszym czworonogom.
Dobra karma - na co zwrócić uwagę?
Dobrze dobrana karma powinna dostarczać psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych w ilościach i proporcjach umożliwiających prawidłowy wzrost, rozwój i utrzymanie optymalnej kondycji. Powinna być przygotowana z wysokiej jakości składników, cechować się wysoką strawnością i nie zawierać substancji, które mogłyby wpływać niekorzystnie na zdrowie zwierzęcia. Karma musi być też smakowita oraz dopasowana wielkością krokietów do rozmiaru psa, by ten chciał i był w stanie ją jeść - nawet najlepszy skład nic nie da, jeśli nasz pupil będzie omijał miskę szerokim łukiem. Znaczenie ma również cena karmy oraz jej dostępność na rynku.
Skład i wartości odżywcze
Jeśli pies będzie żywiony karmą na co dzień, a nie tylko w ramach okazyjnej przekąski, to karma powinna być oznaczona jako „pełnoporcjowa”. Termin ten informuje, iż w karmie zawarte są wszystkie niezbędne składniki odżywcze w ilościach i proporcjach koniecznych do prawidłowego funkcjonowania psiego organizmu. Kompletnie pominąć można natomiast dopiski typu „Premium” czy „Super Premium”, ponieważ nie istnieją żadne regulacje określające, czym musiałby się charakteryzować produkt nimi oznaczony i nie mówią one nic o jakości karmy lub surowców użytych do jej produkcji.
Ponieważ pies jest względnym mięsożercą (więcej na ten temat w artykule Pies - mięsożerca czy wszystkożerca?), głównym źródłem białka w karmie powinno być mięso oraz podroby. Umiarkowany dodatek zbóż, ziemniaków, roślin strączkowych czy innych surowców pochodzenia roślinnego jest dopuszczalny, aczkolwiek nie powinny one w karmie przeważać. Zawartość poszczególnych surowców można oszacować na podstawie ich pozycji na liście składników. Uporządkowane są w kolejności malejącej, więc im wcześniej dany surowiec wystąpi, tym więcej jest go w karmie. Surowce na liście składników powinny być określone możliwie precyzyjnie, co ułatwi ocenę ich jakości i wartości odżywczych - „mięso wołowe” czy „wątróbkę z kurczaka” uznajemy za składniki wyższej jakości niż np. „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego”. Informacje o tym, co kryje się pod określeniami surowców stosowanymi przez producentów karm i co może wchodzić w ich skład, znajdziecie w recenzjach na naszej stronie. Warto też zwrócić uwagę na formę, w jakiej dany surowiec został zamieszczony na etykiecie. Składniki świeże (np. mięso indyka, świeże ryby) brzmią zachęcająco, ale zawierają ok. 65-70% wody, która w procesie produkcji zostaje usunięta. Towarzyszy temu znaczny spadek masy surowca, w związku z czym, jeśli surowce te zajmowały pierwsze miejsce na liście składników, to może się okazać, że po usunięciu wody zajęłyby znacznie dalsze pozycje. W przypadku surowców w formie odwodnionej (np. mączka rybna czy suszone mięso indyka), spadek ich masy w trakcie produkcji karmy będzie dużo niższy, a ostateczny udział w gotowym produkcie, po uwzględnieniu utraconej wody, będzie znacznie bliższy danym zamieszczonym na etykiecie.
Najlepsza karma dla psa w zależności od wieku
Psy w różnych stadiach rozwoju charakteryzują odmienne wymagania żywieniowe. Wraz z wiekiem zmianie ulega tempo przemiany materii oraz zapotrzebowanie na energię i poszczególne składniki odżywcze. Szczenięta, z uwagi na swój intensywny wzrost i rozwój, potrzebują pokarmu o wyższej gęstości energetycznej i większej zawartości poszczególnych składników odżywczych, niż psy dorosłe. Psy starsze charakteryzuje z kolei wolniejszy metabolizm. W ich organizmie zachodzą zmiany w układzie hormonalnym, zmniejszeniu ulega ilość masy mięśniowej, aktywność w ciągu dnia, mogą też pojawić się problemy z uzębieniem lub funkcjonowaniem poszczególnych narządów wewnętrznych. Wszystkie te czynniki wpływają na wymagania żywieniowe psa, co znalazło odzwierciedlenie w podziale karm stosowanym przez producentów. Większość z marek dostępnych na rynku posiada w swojej ofercie warianty karm przeznaczone dla psów rosnących, dorosłych i seniorów, a niektóre z nich rozdzielają dodatkowo karmy dla psów rosnących na wersję dla szczeniąt oraz juniorów.
Karmy dla psów dorosłych
Za dorosłe uznawane są psy, które zakończyły już swój wzrost, ale nie osiągnęły jeszcze wieku seniora. U ras miniaturowych i małych będzie to okres pomiędzy 9.-12. miesiącem a 11. rokiem życia, natomiast u ras średnich od 1. roku do 10 lat. Rasy duże i olbrzymie osiągają dorosłość w wieku 18-24 miesięcy i trwa ona u nich odpowiednio do 9. i 7. roku.
Średnia opinia: 3.85/5.