Krainka Celle Opinie
Matki pszczele odpowiednio dobrane do pożytków i warunków lokalnych to podstawa sukcesu pasieki. Matki pszczele dają pokolenia robotnic, które odpowiadają za zbiory miodu, czyli miodność. Cecha ta jest wynikiem odpowiedniej zimotrwałości jak i dynamiki rozwoju pszczół. Zimotrwałość pszczół zależy od odporności na choroby oraz od odpowiedniego dysponowania pokarmem zimowym. Dobranie odpowiedniej matki pszczelej jest dylematem wielu pszczelarzy.
W Polsce bardzo dużo pszczelarzy jest przyzwyczajonych do chowu pszczół kraińskich. Matki pszczele krainka, są bardzo często wybierane, ze względu na długoletnią propagandę związków pszczelarzy.
Pszczoła kraińska, poza pogórzem, nie występowała naturalnie w Polsce. Na terenie Polski dominowała pszczoła środkowoeuropejska Apis mellifera mellifera. Wprowadzono pszczołę kraińską do chowu i hodowli ze względu na jej łagodność i wczesny dynamiczny rozwój. Odpowiednio wyselekcjonowana pszczoła kraińska jest też wysoko miodna. Wadą tej pszczoły jest występująca rojliwość.
Problemem hodowli pszczół kraińskich jest wieloletni proces krzyżowania bliskich pokoleń, chów wsobny, który doprowadził do wielu negatywnych zjawisk. Pszczoły kraińskie stały się w wielu populacjach mało odporne na choroby i pasożyty.