Ligustr zimozielony: charakterystyka, wymagania, sadzenie ligustru
Wśród najpopularniejszych roślin do przydomowego ogrodu można wymienić ligustr zimozielony. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej oraz zapoznać się z wymaganiami jakie ma ligustr pospolity, a także zaletami oraz wadami sadzenia jednej z najpopularniejszych roślin na żywopłoty formowane. Są to aspekty w bezpośredni sposób związane z różnymi sposobami uprawy niezwykłej rośliny ogrodowej o nazwie ligustr zimozielony. Wśród nich można wymienić zarówno zastosowanie dekoracyjne, jak i formowanie żywopłotów.
Co to jest ligustr zimozielony?
Ligustr pospolity jest jedną z roślin, które są dość często wykorzystywane w przydomowych ogrodach. Wśród głównych odmian tej rośliny można wymienić ligustr zimozielony, inaczej nazywany również jajolistnym. Ligustr jajolistny charakteryzuje się stosunkowo szybkim wzrostem i zimozielonymi liśćmi. Krzew ligustr jajolistny pochodzi ze wschodniej Azji, jednak stał się popularny również na terenie Europy. Maksymalna wysokość ligustrum vulgare waha się od trzech do pięciu metrów, co jest zależne od różnych czynników. Są to między innymi uwarunkowania środowiska, w którym będzie rosła roślina. Ligustr jajolistny dodatkowo charakteryzuje się dość krzaczastym oraz rozłożystym pokrojem. Ligustr pospolity ma wyprostowane pędy, które w odpowiedni sposób się rozgałęziają. Liście ligustru mają eliptyczny kształt i można uznać, że są dość ostro zakończone. Mają od 3 cm do 6 cm długości. Zazwyczaj ich kolor można określić jako intensywną zieleń. Dodatkowo ligustr pospolity ma liście błyszczące.
Odmiany ligustru zimozielonego
Odmiany ligustru zimozielonego
- Argenteum: Ligustr zimozielony Argenteum, który charakteryzuje się liśćmi w ciemnozielonej barwie, a także o nieregularnej białej obwódce.
- Aureum: Ligustr zimozielony Aureum, który może mieć zróżnicowaną barwę liści, od zielonej aż do żółtej, a także ma szeroką oraz nieregularną obwódkę; ten rodzaj ligustru charakteryzuje się dość powolnym wzrostem, dlatego często jest wybierany jako element dekoracyjny w ogrodach, a także z powodzeniem można z niego tworzyć niskie żywopłoty formowane.
- Atrovirens: Ligustr zimozielony Atrovirens, który ma ciemnozielone liście zmieniające barwę podczas zimowej pory roku; pokrój krzewu jest dość zwarty, a jego pędy wyprostowane, co sprawia, że idealnie sprawdzi się podczas formowania żywopłotów.
Kwiaty i owoce ligustru zimozielonego
Ligustr zimozielony kwitnie na przełomie wiosny i lata, to jest w maju i czerwcu. Jego pachnące kwiaty występują w kolorze kremowym i są dość drobne. Wiechowate kwiatostany mają przyjemny zapach i są miododajne. Grupowane są w fantastycznie się prezentujące wiechowate kwiatostany, które lekko się przewieszają. Natomiast na jesień na ligustrze pojawiają się owoce. Najczęściej dzieje się to pomiędzy wrześniem a listopadem. Owoce ligustrum vulgare są kuliste i zebrane w dość spore kiście. Mają pół centymetra średnicy.
Gdzie warto posadzić ligustr zimozielony?
Gdzie warto posadzić ligustr zimozielony?
- Roślina dekoracyjna: Ligustr pospolity uznawany jest za jedną z najciekawszych roślin, które mogą pełnić w ogrodzie funkcje dekoracyjne.
- Element kompozycji: Ligustr pospolity to roślina, która może stanowić w ogrodzie pewien element kompozycji złożonej z większej ilości okazów różnych gatunków.
- Żywopłot: Wśród najczęściej wykorzystywanych zastosowań ligustru zimozielonego w przydomowym ogrodzie można wymienić tworzenie z niego żywopłotów.