ReLEx SMILE - czym różni się od innych technik laserowej korekcji wad wzroku
Metody laserowej korekcji wad wzroku pozwalają na stałe uwolnić się od okularów czy soczewek kontaktowych. Sięgają po nie zarówno piloci, dla których prawidłowa ostrość wzroku jest niezbędna do wykonywania zawodu, jak i pacjenci, którzy korzystanie z okularów czy soczewek uważają za niewygodne. ReLEx SMILE jest nową, małoinwazyjną techniką korekcji krótkowzroczności.
- Operacje laserowe oczu
- Na czym polega laserowa korekcja wzroku ReLEx SMILE?
- Leczenie laserowe oczu metodą ReLEx SMILE - przebieg zabiegu
- Dla kogo jest zabieg ReLEx SMILE?
- Porównanie ReLEx SMILE do innych metod laserowego usuwania wad wzroku
- Ile kosztuje laserowa korekcja wzroku ReLEx SMILE?
Redakcja Kliniki.pl - 31.05.2023
Operacje laserowe oczu
Metody laserowej korekcji wad wzroku pojawiły się w latach 80’ ubiegłego wieku. Pierwsze z nich często wiązały się z powikłaniami, takimi jak pogorszenie widzenia w nocy czy postrzeganie rozbłysków wokół źródeł światła. Ich następcami stały się metody LASIK i PRK, w których korekcję wady wzroku osiąga się przez zmianę kształtu rogówki, odpowiednio przez utworzenie płata o nowym kształcie lub jej ścięcie. Zabieg LASIK szybko zyskał popularność, ponieważ wiąże się on z niewielkim dyskomfortem po zabiegu i zapewnia szybki powrót do zdrowia. ReLEx SMILE wydaje się jego godnym następcą. Cechuje się przy tym mniejszą inwazyjnością, a także znacznie szerszym zakresem korekcji krótkowzroczności.
Na czym polega laserowa korekcja wzroku ReLEx SMILE?
Tradycyjny LASIK umożliwia korekcję wady wzroku poprzez utworzenie płata rogówki. Za pomocą narzędzi nadaje się jej nowy kształt, który zmienia zdolność skupiającą oka tak, by zniwelować wadę wzroku. W oczach krótkowzrocznych rogówka jest zbyt długa, więc zmiana polega na zmniejszeniu jej grubości. Jednak z tworzeniem płata rogówkowego wiążą się pewne problemy: większe nacięcie oznacza m.in. wyższe prawdopodobieństwo infekcji. Metoda polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia w rogówce, przez które usuwany jest soczewkowaty fragment. Cięcie ma wymiary 2-4 mm – to ok. 80% mniej niż w przypadku zabiegu LASIK! Przeprowadzone przez brytyjskich okulistów badania udowadniają, że zmniejsza to stan zapalny w oku i przyspiesza procesy naprawcze po operacji. Ciekawostka: Technika korekcji wad wzroku ReLEx SMILE nie wymaga tworzenia płata.
Leczenie laserowe oczu metodą ReLEx SMILE - przebieg zabiegu
Pacjent zostaje przygotowany na zabieg, włączając w to zastosowanie miejscowego znieczulenia kroplami do oczu. Mogą również zostać podane środki uspokajające, aby zapewnić maksymalny komfort. Za pomocą specjalistycznego lasera femtosekundowego lekarz tworzy mikroskopijny dysk, zwany lenticulem, wewnątrz tkanki rogówki. Lenticule zawiera część tkanki rogówki odpowiedzialną za wadę refrakcji (np. krótkowzroczność). Następnie lekarz wykonuje małe nacięcie o długości zaledwie 2-4 mm na rogówce. Poprzez nacięcie usuwa precyzyjnie lenticule z wnętrza rogówki. Usunięcie lenticule zmienia kształt rogówki, co prowadzi do korekcji wady wzroku. Po usunięciu lenticule, rogówka zaczyna się naturalnie goić. Wewnętrzne warstwy rogówki zamykają się, a nacięcie zasklepia się, tworząc.
Średnia opinia: 4.05/5.