Balon w żołądku - opinie
Osoby borykające się z dolegliwościami górnego odcinka przewodu pokarmowego muszą zostać zdiagnozowane przez lekarza. W celu ustalenia dokładnej przyczyny występujących symptomów gastroenterolog wykonuje gastroskopię. Badanie to jest bardzo dokładne i pozwala na wykrycie wszelkich zmian i nieprawidłowości. Jednak wiąże się z pewnym dyskomfortem, gdyż lekarz wprowadza specjalną rurkę przez gardło pacjenta.
Wiele osób obawia się długotrwałej procedury, warto zatem odpowiedzieć na pytanie: ile trwa gastroskopia?
Czym jest gastroskopia?
Gastroskopia to badanie endoskopowe, wykonywane jest w celu diagnostyki górnego odcinka przewodu pokarmowego. Polega na wprowadzeniu przez jamę ustną aparatu endoskopowego, co pozwala dokładnie ocenić przełyk, żołądek oraz dwunastnicę. W trakcie badania lekarz dokonuje obserwacji: wyglądu błony śluzowej, ruchomości i elastyczności ścian, perystaltyki, widocznych naczyń krwionośnych, soku żołądkowego oraz ewentualnych zmian patologicznych. Dodatkowo może zostać pobrany materiał do badania histopatologicznego.
Gastroskopia jest podstawowym badaniem profilaktycznym, wykonywanym u pacjentów z podejrzeniem schorzenia przełyku, żołądka bądź dwunastnicy. Wskazanie do jej wykonania stanowi m.in.:
- podejrzenie choroby wrzodowej,
- występowanie objawów dyspeptycznych,
- symptomy refluksu,
- dysfagia (problemy z przełykaniem),
- krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego,
- podejrzenie choroby nowotworowej.
Gastroskopia może być wykonywana w znieczuleniu miejscowym oraz ogólnym.
Ile minut trwa gastroskopia?
Gastroskopia nie należy do przyjemnych badań. Jednak stosowane są określone rozwiązania, które pomagają osobie badanej przetrwać czas całej procedury. Ważne jest, aby pacjent zaznajomił się z przebiegiem badania, gdyż pozwoli to na pełną współpracę z lekarzem i ograniczenie niepożądanych objawów.
Dodatkowo wiedza o przebiegu wykonywanej procedury pozwoli zachować spokój oraz równomierny oddech, co jest niezwykle ważne, aby badanie przebiegało sprawnie i bez zakłóceń. Uwzględniając komfort osoby badanej, można zastosować różne rodzaje znieczulenia.
Zatem ile trwa gastroskopia? Procedura zajmuje zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut, ale jej czas jest zależny od kilku czynników.
Od czego uzależniony jest czas gastroskopii?
Czas przeprowadzenia gastroskopii jest zależny od:
- sposobu znieczulenia – znieczulenie ogólne oraz miejscowe;
- przebiegu badania – współpraca z pacjentem, ilość wykrytych zmian chorobowych;
- dodatkowych zabiegów przeprowadzanych podczas gastroskopii.
Opinie użytkowników
Średnia opinia: 3.7/5.