Podniesienie dna zatoki szczękowej - opinie
W Polsce dużą uwagę przykłada się do działań profilaktycznych na rzecz próchnicy — jednej z najczęstszych przyczyn utraty uzębienia w populacji całego kraju. Jednak mimo tego, problem ten wciąż jest bardzo dużym wyzwaniem, a ogólna liczba przypadków, w których konieczne staje się założenie protez lub implantów stale rośnie. Co więcej, statystyki pokazują także, że na przestrzeni lat coraz mniej Polaków korzysta z usług leczenia stomatologicznego w ramach NFZ. Szacuje się, że znaczną część ogólnych wydatków na profilaktykę i leczenie zębów Polacy przeznaczają na wizyty w prywatnych placówkach. Jednak niestety równie duża część zwyczajnie nie poddaje się leczeniu na wczesnych etapach problemów z zębami, co często skutkuje utratą uzębienia. Biorąc to wszystko pod uwagę, coraz więcej pacjentów musi stanąć przed podjęciem decyzji między wykonaniem u lekarza protezy a założeniem implantów zębowych. To bardzo ważna decyzja, która może mieć znaczący wpływ na przyszłe zdrowie jamy ustnej, komfort życia oraz samopoczucie. Jak wybrać mądrze? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Implanty i protezy — czym są i czym się różnią?
Implanty
Implanty zębowe to nowoczesne rozwiązanie protetyczne, które polega na chirurgicznym wszczepieniu w szczękę tytanowej śruby, która ma odwzorowywać korzeń zęba. Na tym „korzeniu” montowana jest korona imitująca naturalny ząb. Zaletą implantów jest ich wyjątkowa stabilność i trwałość, co wynika z procesu łączenia się implantu z kością. Implanty nie tylko zapewniają naturalny wygląd, ale również pomagają w zachowaniu masy kostnej szczęki, która zwykle ulega zanikowi po utracie zębów. Dzięki temu pacjenci mogą cieszyć się długotrwałym i stabilnym rozwiązaniem, które znacząco poprawia jakość życia, umożliwiając swobodne jedzenie, mówienie i uśmiechanie się bez skrępowania. Implanty zębowe pozwalają wręcz zapomnieć pacjentom o problemach z brakami w uzębieniu, jednak co ważne, nie o regularnych wizytach u swojego dentysty — o tej kwestii zawsze należy pamiętać.
Protezy
Proteza zębowa to wymienny aparat protetyczny, który służy do uzupełnienia brakujących zębów i przywrócenia funkcji zgryzu. Może zastępować kilka zębów lub całe uzębienie, poprawiając estetykę uśmiechu i zdolność do żucia. Protezy zębowe, zarówno te stałe, jak i ruchome, są bardziej tradycyjną formą uzupełnienia brakujących zębów.