Pomidor Malinowy Warszawski - nowa, atrakcyjna odmiana amatorska
Pomidor Malinowy Warszawski to relatywnie nowa odmiana wśród obecnie znanych pomidorów malinowych. Jego owoce uznawane są za ogólnie atrakcyjne i prawdziwie smaczne. Jest to roślina przeznaczona raczej do hodowli amatorskiej w przydziałkowych ogródkach. Warto jednak pomyśleć o nieco większej uprawie, ponieważ tego typu pomidory często uzyskują lepsze ceny niż te gruntowe.
Opis: Odmiana ta zaliczana jest do wysokich o ciągłym typie wzrostu. Charakteryzuje się ją jako naprawdę silną, ale o luźnym pokroju. Typowe dla Malinowego Warszawskiego będą ziemniaczane liście i zazwyczaj pojedyncze, a przy tym krótkie, grona. W ich skład z kolei wejdą duże owoce (waga: 180–220 g), spłaszczone od góry, bez zielonej piętki, za to widocznie żebrowane. Ich kolor początkowo będzie jasnozielony, wręcz białawy, ale ostatecznie staną się one pięknie malinowe. Tak samo będzie z miąższem, który ubarwi się na różowo. Będzie on przy tym jędrny, z dużym rdzeniem i wieloma dosyć małymi komorami nasiennymi rozłożonymi nieregularnie.
Uprawa: Roślina te będzie wymagała palikowania – oczywiście ze względu na wspomnianą dużą siłę wzrostu. Najlepiej zatem uprawiać ją w wysokich, ale nieogrzewanych tunelach, a potem ewentualnie przesadzić w pole. W tym pierwszym wypadku nasiona wysiewa się na przełomie marca i kwietnia, w drugim należy oczywiście przesadzić sadzonki do gruntu w połowie maja. Zalecana rozstawa powinna mieć wymiary 50 cm × 70 cm.
Zbiór: Malinowy Warszawski to roślina, która zapewni spory plon – z jednego okazu może się zrodzić nawet do 9 kg owoców. Z racji tego, że jest to odmiana wczesna do średnio wczesnej, pierwszy zbiór można wyznaczyć na ok. 65–75 dzień od momentu posadzenia w gruncie.