BMW E46 2.0 Diesel 150 KM - Opinie
Oceniając stan kupowanego samochodu, bardzo często zwracamy uwagę na wygląd oleju. Nic dziwnego, choć wokół jego barwy i gęstości narosło wiele mitów. Czy kolor oleju silnikowego zawsze wskazuje na jego zużycie i konieczność wymiany? Czy warto sugerować się jego barwą, sprawdzając stan oleju? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania, by rozwiać wszelkie wątpliwości w tym zakresie.
Dlaczego olej w silniku jest taki istotny?
Zanim dowiesz się, o czym mówi kolor oleju silnikowego, należy dowiedzieć się, dlaczego w ogóle warto zwracać na niego uwagę. Z pewnością większość kierowców wie, że rolą oleju w silniku jest smarowanie jego poszczególnych elementów, choć pełni on również dodatkowe funkcje. Wszystko to za sprawą dodatków uszlachetniających (m.in. dyspergatorów i detergentów). Ich głównym zadaniem jest powstrzymanie korozji, utrzymanie czystości silnika oraz zmniejszanie oporów tarcia.
O czym świadczy bursztynowa barwa oleju?
Czysty, niemalże przeźroczysty olej silnikowy to domena zupełnie nowych samochodów, które dopiero co zostały zakupione w salonie. Takiego koloru pewnością nie będzie miał olej w samochodach, zakupionych w skup aut czy też w modelach, które odkupiliśmy od innych kierowców. Podobnie wygląda natomiast olej w samochodach zasilanych gazem.
Dlaczego kolor oleju zmienia się na ciemniejszy?
Z reguły tuż po wymianie ma on kolor słomkowy lub przejrzysty, ale wraz z kolejnymi przejechanymi kilometrami, zaczyna on ciemnieć. Należy podkreślić jednak, że nie zawsze ciemny kolor oleju silnikowego wskazuje na jego zużycie i świadczy o tym, że należy wymienić olej. Za proces ciemnienia oleju odpowiadają w znacznej mierze cząsteczki stałe, powstające przy spalaniu oleju.
Czarny kolor oleju silnikowego - czy potrzebna jest wymiana?
Jeśli chodzi o olej silnikowy kolor zmienia się wraz z liczbą przejechanych kilometrów. Co ciekawe, czarny olej zaraz po wymianie to powód do zadowolenia w silnikach diesla. W takich pojazdach olej zabarwia się na czarno w wyniku procesu absorbowania sadzy, co jest zjawiskiem normalnym, a wręcz pożądanym.
Opinie użytkowników
Średnia opinia: 4.09/5.