Nie jest tajemnicą, że przedsiębiorcom zależy na czasie, a wszelkie formalności opóźniające i utrudniające rozpoczęcie działalności są cierniem w ich boku. Jeśli więc ktoś planuje założenie spółki, jednym z pierwszych pytań, jakie zada, będzie często „ile to potrwa?”. Odpowiedź będzie jednak zależała od wielu czynników. Duże znaczenie ma m.in. tryb rejestracji.
Rejestracja metodą tradycyjną (u notariusza)
Rejestracja metodą tradycyjną, czyli w formie papierowej, jeszcze nie tak dawno temu była jedyną opcją. Chociaż teraz się to zmieniło, nie oznacza to od razu, że nikt już nie zakłada spółek w taki sposób. Wręcz przeciwnie, wiele podmiotów się na to decyduje. Jednak, jak łatwo się domyślić, konieczność sporządzenia pełnoprawnej umowy wydłuża proces rejestracji.
Podobnie udanie się do notariusza w celu jej podpisania (co jednak przy okazji legitymizuje spółkę, jako że notariusz m.in. potwierdzi tożsamość wspólników). W każdym przypadku ostatecznie może on trwać przez różny okres, w zależności m.in. od kompetencji autorów umowy i poziomu jej skomplikowania. Żeby osiągnąć optymalny efekt, treść dokumentu powinna być dostosowana do indywidualnych okoliczności.
Rejestracja spółki przez Internet
W przypadku systemu S24 wszystko przebiega prościej i szybciej. Niekoniecznie w tytułowe 24 godziny (chociaż nie jest to wykluczone — zadecyduje o tym bieżące obłożenie sądu rejestrowego), ale sprawa powinna zamknąć się w ciągu kilku dni. Przy czym trzeba pamiętać, że rejestracja spółki to jedno, a potem trzeba jeszcze dokonać kilku innych czynności, np. wpisu do KRS-u.
Na samym wypełnieniu jednego formularza się więc nie skończy, ale podobnie jest w przypadku rejestracji metodą tradycyjną i trudno oczekiwać, aby było inaczej. Spółki to skomplikowane podmioty, w związku z czym ich powstanie siłą rzeczy musi być obwarowane większą ilością wymagań i formalności niż na przykład założenie jednoosobowej działalności gospodarczej.
Co zrobić, żeby przyspieszyć rejestrację spółki?
Jakie kroki warto wykonać, jeśli naprawdę nie mamy czasu do stracenia? Pierwsza kwestia to założenie spółki poprzez system S24, co jak już wyjaśniono, jest szybsze niż tryb tradycyjny. To jednak nie wszystko. Żeby mieć pewność, że cały proces przebiegnie tak sprawnie, jak to tylko możliwe, warto sięgnąć po pomoc specjalisty, czyli prawnika.
Najlepiej takiego, który współpracuje z firmą oferującą usługi księgowe dla spółek, tak aby od razu mieć z głowy także tę kwestię. Prawnik, a dokładniej mówiąc, radca prawny lub adwokat, przejmie na siebie czynności związane z rejestracją spółki, dzięki czemu m.in. nie będzie trzeba się głowić, jak prawidłowo wypełnić formularz.
Opinie użytkowników
Przejdź dalej © 2005-2024 Ceneo.pl sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Średnia opinia: 3.78/5.