Esketamina - właściwości, działanie, wskazania i wady terapii
Esketamina jest substancją czynną od wielu lat stosowaną w anestezjologii. Ponieważ odkryto, że dzięki swoim właściwościom prowadzi do remisji objawów u niemal wszystkich pacjentów z depresją lekooporną, od niedawna wykorzystuje się ją także w psychiatrii.
Co to jest esketamina?
Esketamina to substancja czynna stosowana w medycynie od 1997 roku, głównie w anestezjologii. W 2019 roku wprowadzono ją do użytku jako lek przeciwdepresyjny. Szybko dopatrzono się w tym przełomu w światowej psychiatrii. To nowa i skuteczna metoda leczenia depresji lekoodpornej.
Właściwości i działanie esketaminy
Esketamina podawana dożylnie ma działanie znieczulające. Aplikowana donosowo prowadzi do remisji objawów u pacjentów z depresją lekooporną.
Wskazania
Esketamina jest stosowana u dorosłych w celu zmniejszenia objawów depresji, takich jak: uczucie smutku, pesymizm, lęk, poczucie bezwartościowości, problemy ze snem, zmiany apetytu, utrata zainteresowania ulubionymi aktywnościami, zaburzenia funkcji poznawczych, czyli koncentracji i uwagi, pamięci, poczucie spowolnienia.
Stosowanie i dawkowanie
Esketaminę stosuje się u osób zmagających się z depresją, na które nie zadziałały inne leki. Przyjmując ją pacjent równolegle zażywa także inny lek przeciwdepresyjny, który reguluje poziom serotoniny i noradrenaliny oraz uzupełnia jej działanie.
Skutki uboczne, przeciwwskazania, środki ostrożności
Bezpośrednio po zażyciu esketaminy u osoby z depresją może pojawić się: trwający kilka minut stan euforii, gwałtownie podwyższony nastrój, zawroty głowy, dezorientacja, przemijające zaburzenia odczuwania smaku, senność.
Koszty leczenia esketaminą
Kwestia ceny esketaminy to jej poważna wada. Terapia nią nie jest refundowana. Na całkowity koszt leczenia składa się koszt preparatu, porady lekarskie oraz opieka po podaniu leku.
Opinie użytkowników
Średnia opinia: 3.96/5.