Liqui Moly - opinie
Kupno używanego samochodu to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy nie stać nas na nowy prosto z salonu. Aby jednak nie wdepnąć na przysłowiową minę przed zawarciem transakcji, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. W tym poradniku przybliżymy Ci co należy sprawdzić bezpośrednio przed zakupem auta używanego. Podczas kupna auta towarzyszą nam niesamowite emocje. Solidna checklista to podstawa, aby nie okazało się, że nasz nowy nabytek nie nadaje się do jazdy lub jego naprawa jest kompletnie nieopłacalna.
Sprawdź wygląd zewnętrzny
Poszukaj wgnieceń na elementach karoserii lub głębokich rys na lakierze. Współczesne auta są bardzo dobrze spasowane, bardzo nierówne szczeliny będą świadczyć o wypadkowości. Jeśli masz możliwość wypożyczenia miernika lakieru, zrób to bez wahania. Zmierz spokojnie całe auto, fabryczna grubość lakieru mieści się w granicach 80-120 μm. Jeśli będzie więcej to oznacza, że element był powtórnie malowany.
Sprawdź stan ogumienia
Jeśli opony wykazują znaczne zużycie, prawdopodobnie wkrótce będą wymagały wymiany. Skontroluj tarcze hamulcowe. Pamiętaj również o zerknięciu na klocki hamulcowe samochodu - często widać ich zużycie gołym okiem. Sprawdź, czy nie ma rdzy. Naprawy blacharskie są dość kosztowne.
Stan lamp i szyb
Spójrz na stan lamp przede wszystkim przednich. Sprawdź czy na szybach nie ma pęknięć oraz datę ich produkcji. Sprawdź czy felgi są w dobrej kondycji i czy nie ma na nich pęknięć. Sprawdź czy wszystkie drzwi otwierają się normalnie bez żadnych niepokojących oporów.
Zajrzyj do komory silnika
Sprawdź poziom i kolor oleju. Przyjrzyj poziom płynu hamulcowego oraz chłodzącego. Zdejmij korek oleju i upewnij się, że nie ma białego osadu, co oznacza, że woda i olej zmieszały się i istnieje możliwość uszkodzenia uszczelki głowicy silnika. Zapytaj właściciela, czy i kiedy pasek rozrządu został wymieniony.
Zwróć uwagę na wnętrze
Zwróć uwagę na stan tapicerki - czy nie jest nadmiernie powycierana lub nie znajdują się na niej dziury. Sprawdź zużycie koła kierownicy, dźwigni zmiany biegów i hamulca ręcznego. Włącz zapłon i sprawdź, czy na desce rozdzielczej nie zapalają się kontrolki ostrzegawcze świadczące o awarii.
Zrób jazdę próbną
Silnik powinien łatwo odpalać za każdym razem i równo pracować. Polecamy również skontrolować sprzęgło. Jeśli podczas jazdy próbnej towarzyszy Ci właściciel samochodu, upewnij się, że nie próbuje Cię rozpraszać, włączając radio lub nieustannie do Ciebie coś mówiąc.
Opinie użytkowników
Średnia opinia: 4.33/5.