Jet lag - co to takiego?
Podróżowanie na drugi kraniec świata wiąże się nie tylko z kilkugodzinnym lotem, ale także z radykalną zmianą stref czasowych. To niestety oznacza jet lag. Czym jest jet lag i jakie są jego przyczyny?
Jet lag, nazywany niekiedy zespołem nagłej zmiany stref czasowych, to nic innego jak zaburzenie działania zegara biologicznego. Odczuwasz pewne nieprzyjemności po każdej zmianie czasu z letniego na zimowy i odwrotnie? Jet lag jest czymś podobnym, ale na znacznie większą skalę. Jeśli odbywasz długą podróż w kierunku równoleżnikowym, czyli wschód-zachód (np. lecisz z Krakowa do Azji), zmieniasz strefy czasowe, a Twój organizm nie nadąża z przystosowaniem się do nowych warunków.
Nagły „przeskok” w czasie powoduje, że zakłócony zostaje rytm snu i czuwania, ale też przebieg innych funkcji organizmu, na przykład dobowy rytm wydzielania hormonów. Nic więc dziwnego, że jet lag wywołuje szereg dolegliwości.
Objawy jet lag:
- Ból głowy
- Zaburzenia snu
- Obniżenie koncentracji
- Senność
- Wyczerpanie
- Bóle głowy
- Kłopoty żołądkowe
Ile trwa jet lag? Czasami potrzebujemy nawet 3-4 dni, aby nasz zegar biologiczny dostosował się do nowych warunków. Sposoby na jet lag pomagają złagodzić symptomy i przyśpieszyć adaptację organizmu.
Opinie użytkowników
Średnia opinia: 3.67/5.