Podagrycznik pospolity - najważniejsze informacje
Podagrycznik pospolity zwany potocznie kurzą stopką, zielem diabelskiej stopki bądź barszcznicą to roślina, która rośnie powszechnie we wszystkich regionach Europy, zachodniej Azji, Ameryce Północnej oraz w klimacie oceanicznym. Już Neandertalczycy wykorzystywali jego właściwości do łagodzenia bólu i leczenia zdeformowanych stawów. W średniowieczu uprawiany był przez mnichów i pełnił funkcję warzywa bądź przyprawy. Dopiero w XIX i XX wieku zyskał uznanie jako wartościowy surowiec zielarski, szczególnie za sprawą szwajcarskiego fitoterapeuty Johanna Kunzle.
Podagrycznik pospolity - na co pomaga?
Podagrycznik pospolity zyskał sławę jako lek wspomagający leczenie podagry, artretyzmu bądź dny moczanowej. Choroba ta objawia się dotkliwym bólem i zniekształceniem stawów. Badania potwierdziły silne działanie przeciwzapalne oraz przeciwreumatyczne podagrycznika, przyspieszając usuwanie kwasu moczowego z organizmu i poprawiając zaburzone mechanizmy przemiany materii.
Podagrycznik pospolity - zastosowania:
- Łagodzi choroby układu pokarmowego
- Wspiera funkcjonowanie wątroby
- Posiada właściwości przeciwdrobnoustrojowe
- Przyspiesza gojenie się ran
Podagrycznik pospolity - skład chemiczny:
Ziele diabelskiej stopki zawiera substancje takie jak olejki eteryczne, witaminę C, karoten, saponiny, cholinę, glikozydy flawonolowe oraz minerały takie jak miedź, cynk, żelazo, mangan, bor, wapń, magnez i potas.