Opinie o truskawce Elsanta: Czy warto ją uprawiać

Truskawka Elsanta - Opinie

Truskawka Elsanta jest uznawana za podstawową odmianę stosowaną w uprawie sterowanej w gruncie i w produkcji pod wysokimi osłonami. Powstała w Holandii poprzez skrzyżowanie odmian Gorella i Holiday.

Uprawa

Jeżeli decyduje się na uprawę pod osłonami, roślina ta powinna zostać posadzona w pojemniku wypełnionym w 80% torfem wysokim i w 20% – perlitem. Alternatywną opcją jest też mieszanka torfu niskiego i kory sosnowej. Roślina dobrze sprawdza się na żyznej i wilgotnej glebie. Rośnie luźno i w sposób wznoszący się.

Owoce

Owoce truskawki Elsanta są jasnoczerwone, jędrne i charakteryzują się siłą połysku skórki. Mają kształt stożkowaty i osiągają spore rozmiary.

Zbiór

Zbiór przypada na okres od połowy lipca do połowy sierpnia. Plenność Elsanty w Polsce jest raczej średnia, ale owoce świetnie nadają się do celów deserowych.

Odporność

Truskawka Elsanta słabo radzi sobie z mrozem i jest podatna na niektóre choroby, jednak jest bardziej odporna na inne szkodniki. Konieczne jest odpowiednie zapobieganie szarej pleśni.

Opinie użytkowników

Średnia opinia: 4.33/5.

Agnieszka Kwiatkowski
4/5

Truskawka Elsanta jest rasa, która rośnie na żyznej i wilgotnej glebie, co sprzyja jej rozwojowi.

Jolanta Wróbel
4/5

Owoce Truskawki Elsanta charakteryzują się niezwykłym połyskiem skórki i intensywnym czerwonym kolorem.

Ryszard Wieczorek
4/5

Zbiór truskawek Elsanta przypada na okres od połowy lipca do połowy sierpnia, co pozwala cieszyć się świeżymi owocami w letnie dni.

Joanna Nowak
5/5

Truskawka Elsanta to holenderska odmiana truskawki uważana za podstawową odmianę stosowaną w uprawie sterowanej w gruncie i pod osłonami. Jest ceniona za jędrny miąższ, charakterystyczny kształt i spory rozmiar owoców. Owoce Elsanty świetnie nadają się do celów deserowych, choć plenność tej odmiany w Polsce jest średnia. Niestety, Truskawka Elsanta słabo radzi sobie z mrozem, co sprawia, że jest podatna na choroby systemu korzeniowego i mączniaka. Jednak owoce Elsanty bardzo dobrze znoszą transport i przechowywanie. W Polsce Elsanta jest nadal uprawiana, choć nowe odmiany zyskują coraz większą popularność. Warto dobrze zadbać o glebę i wybierać zdrowy materiał do nasadzeń tej odmiany.

Magdalena Wójcik
4/5

Odmiana Truskawki Elsanta jest stosunkowo odporna na białą i czerwoną plamistość liści.

Halina Piotrowski
4/5

Hodowla Truskawki Elsanta wymaga żyznej gleby, co sprawia, że plony są obfite.

Krzysztof Grabowski
3/5

Jeżeli decyduje się na uprawę pod osłonami, roślina ta powinna zostać posadzona w pojemniku wypełnionym w 80% torfem wysokim i w 20% – perlitem. Zbiorniki takie można rozłożyć na folii tuż przy glebie lub ustawić na stelażach. W takim wypadku Elsanta będzie potrzebowała osobnego nawadniania i nawożenia. Alternatywną opcją jest też mieszanka torfu niskiego i kory sosnowej. Roślina dobrze sprawdza się na żyznej i wilgotnej glebie. Rośnie silnie, ale wydaje o połowę mniej owoców niż przykładowo odmiana Senga Sengana. Ogólnie Elsanta rośnie luźno i w sposób wznoszący się.

Dorota Jabłoński
4/5

Truskawka Elsanta jest odmianą uznawaną za podstawową w uprawie gruntowej i produkcji pod osłonami.

Małgorzata Wieczorek
4/5

Truskawka Elsanta jest uznawana za podstawową odmianę stosowaną w uprawie sterowanej w gruncie.

Kinga Sikora
3/5

Owoce truskawki Elsanty będą się charakteryzowały niezwykłą siłą połysku skórki, która osiąga kolor jasnoczerwony (jaśniejszy na wierzchołku). Miąższ również będzie lekko czerwony, a przy tym kwaskowaty w smaku i naprawdę jędrny, dzięki czemu truskawki Elsanty bardzo dobrze zniosą transport czy kilkudniowe przechowanie w neutralnych warunkach. Poza tym owoce te osiągają spore rozmiary, a ich kształt będzie stożkowaty, mocno zwężający się ku dołowi. Kielich będzie się bardzo ładnie oddzielał. Przypada na okres od połowy lipca do połowy sierpnia (zbiór opóźniony). Elsantę sadzi się zaś w maju, często do połowy czerwca. Truskawki dojrzewają zazwyczaj w ok. 3 dni po tym, jak dojrzeją truskawki Kama, i na ok. 4 dni przed zbiorem Sengi Sengany. Jej owoce świetnie jednak nadają się do celów deserowych.

Irena Baran
4/5

Plenność Truskawki Elsanta w Polsce jest średnia, ale owoce świetnie nadają się do celów deserowych.

Piotr Rutkowski
3/5

Truskawka Elsanta jest uznawana za podstawową odmianę stosowaną w uprawie sterowanej w gruncie i w produkcji pod wysokimi osłonami. Często też trzeba w jej wypadku korzystać z doświetlenia oraz ogrzewania, co jest dość drogim rozwiązaniem. To powoduje zatem, że znacznie chętniej hoduje się ją w Europie Zachodniej niż w Polsce. Warto zaznaczyć, że Elsanta powstała w Holandii poprzez skrzyżowanie odmian Gorella i Holiday.

Andrzej Dąbrowski
4/5

Truskawka Elsanta jest ceniona za swoje duże i stożkowate owoce, które świetnie znoszą transport.

Roman Wróbel
4/5

Truskawka Elsanta ma intensywny smak i piękny wygląd, co sprawia, że jest ceniona na rynku.

Katarzyna Wiśniewski
4/5

Truskawka Elsanta ma jędrny i smaczny miąższ, idealny do celów deserowych.

Jan Adamczyk
4/5

Odmiana Truskawki Elsanta jest popularna na Zachodzie i cieszy się uznaniem.

Dariusz Stępień

Jestem Dariusz, ekspert i pasjonat strony internetowej Apetiblock Opinie. Moja misja to dostarczanie rzetelnych recenzji produktów, firm i usług. Na moim portalu znajdziesz informacje, których potrzebujesz, oparte na autentycznych opiniach użytkowników. Dzięki mojej wiedzy i zaangażowaniu pomagam innym w dokonywaniu świadomych wyborów zakupowych. Moja pasja do testowania i oceniania różnych produktów sprawia, że zawsze staram się dostarczyć najbardziej wartościowe informacje dla naszej społeczności online.

Go up