Pierzga pszczela - opinie forum
Pierzga pszczela jest to pyłek kwiatowy zebrany przez pszczołę zmieszany z miodem i wydzieliną gruczołów ślinowych pszczół, złożony w komórkach plastra pszczelego, poddany fermentacji mlekowej w warunkach beztlenowych w środowisku gniazda pszczelego. Zachodzące w komórkach procesy fermentacji mlekowej pyłku, wywoływanej przez pałeczki Lactobacillus sprawiają, że w tej postaci staje się on łatwiej przyswajalny. W trakcie fermentacji białka pyłku ulegają rozpadowi do peptydów i aminokwasów. Wzrasta zawartość cukrów prostych, powstają także znaczne ilości kwasu mlekowego, dzięki któremu produkt zabezpieczony jest przed zepsuciem.
Wartość pierzgi do celów spożywczych, profilaktycznych i leczniczych jest znacznie wyższa niż pyłku ze względu na bogatszy skład, proces konserwacji oraz łatwą przyswajalność. Różnice wobec pyłku widoczne są jedynie w ilości poszczególnych związków. Pierzga zawiera mniej białka o ok. 12%, tłuszczu o 66%. Wzrasta natomiast ilość cukrów o 60% i innych składników o ok. 23%. Ilość kwasu mlekowego wynosi ok.3,1 %. Witaminy: A, B1, B2, Bv B6, BI2, C, PP, E, D, K, H. Makroelementy: P, S, Cl, K, Ca, Na. Mikroelementy: Mg, Fe, Cu, Zn, Co, Mo, Se, Cr, Ni, Si. Enzymy: inwertaza, katalaza, pepsyna, trypsyna, lipaza, laktaza. Pierzga posiada właściwości odżywcze, antybakteryjne i odtruwające.
Szczególnie polecana jest w leczeniu stanów chorobowych jelit, anemii, chorobie nadciśnieniowej, braku łaknienia, w stanach wyczerpania, zmęczenia, w chorobach układu nerwowego. Bardzo dobre efekty daje stosowanie pierzgi przy schorzeniach wieku starczego, łuszczycy oraz zaburzeniach wzroku. Podobnie jak podczas kuracji pyłkowej jest niezwykle skuteczna w walce z przerostem gruczołu krokowego. Systematyczne zażywanie zapobiega lub łagodzi skutki choroby.
Opinie użytkowników
- Gość Sal: "PIERZGA jest to pyłek kwiatowy zebrany przez pszczołę zmieszany z miodem i wydzieliną gruczołów ślinowych pszczół, złożony w komórkach plastra pszczelego, poddany fermentacji mlekowej w warunkach beztlenowych w środowisku gniazda pszczelego."
- Gość IRek18: "Ja od dawna jem ale niestety niessystematycznie, częściej pije pyłek. No i nie choruje na przeziębienia grype od tego czasu. ale perzga jet lepsza od pyłku duzo lepiej sie wchłania, ale niestety jestt tez drozsza :("
- Gość Alaijejangina: "Co prawda temat stary, ale może ktoś napisze mi czy ma doświadczenia związane z tym, że pierzga pomogła mu w takim wzmocnieniu organizmu, że nie choruje."
Średnia opinia: 4.05/5.