Tkanina szenilowa - co to jest?
Tkanina szenilowa to rodzaj tkaniny służącej głównie do tapicerowania mebli. Nazwa wywodzi się z języka francuskiego, a konkretnie od słowa chenille oznaczającego gąsienicę. Materiał jest trochę podobny do sztruksu czy weluru. Szenil powstaje z bawełny, wełny albo syntetycznych włókien. Jest miła w dotyku, lekko połyskująca przędza w różnych kolorach doskonale nadaje się do ozdabiania klasycznych wnętrz.
Tkanina szenilowa - właściwości
Tkanina szenilowa jest bardzo przyjemna w dotyku i nie mechaci się, nawet pod wpływem intensywnego użytkowania. Wykonane z niej obicia, narzuty czy zasłony są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, w tym tarcie. Jeśli wybierzemy materiał mający wysoką jakość, będzie on dość odporny na ogień.
Szenil - historia tkaniny
Historia tkaniny szenilowej jest ściśle związana z przeszłością aksamitu. Był on znany i wykorzystywany od stuleci, ale w wiekach średnich przeznaczono go tylko dla wyższych sfer. Biedniejsi musieli zatem wynaleźć własną tkaninę, której wygląd i właściwości będą zbliżone do aksamitu, ale która będzie tańsza w wytwarzaniu. Tak właśnie powstał szenil – odporny materiał, który dało się pozyskać z mniej kosztownych surowców.
Jak powstaje tkanina szenilowa?
W przypadku tej tkaniny przędzę rdzeniową wykonuje się często z naturalnych surowców – bawełny, wełny czy wiskozy. Z drugiej strony popularne jest wykorzystanie włókien sztucznych, takich jak akryl i polipropylen. W zależności od zastosowanego materiału, gotowa tkanina szenilowa może mieć nieco odmienne właściwości.
Szenil - pielęgnacja tkaniny
Materiał szenilowy nie jest trudny w utrzymaniu go w czystości. Aby usunąć zanieczyszczenia, wystarczy na ogół systematyczne odkurzanie, a nowopowstałe zabrudzenia należy od razu zetrzeć wilgotną ściereczką.
Tkaniny szenilowe – czy są łatwo dostępne?
Dawniej szenil uchodził za tkaninę nieco ekskluzywną i dlatego był stosunkowo drogi. Dzięki zastosowaniu produkcji na skalę przemysłową znacznie staniał i obecnie wykonane z niego produkty nie są bardzo kosztowne.
Opinie użytkowników
Brak opinii