Witamina - co mówią eksperci

Witamina U – jakie ma właściwości oraz działanie?

Witamina U to tak naprawdę enzym, występujący w wielu roślinach. Z tego artykułu dowiesz się:

  • Witamina U - co to jest?
  • Witamina U i działanie
  • Jaki korzystny wpływ na organizm ma ten enzym
  • Jakie produkty są najlepszym źródłem witaminy U
  • Czy można przedawkować witaminę U
  • Jak budować swoją dietę, aby mieć pewność, że witamina U będzie się dobrze wchłaniać

Interesuje Cię tematyka zdrowego odżywiania? Przeczytaj artykuł: Dieta dr Dąbrowskiej - skąd popularność tej diety?

Być może zainteresuje Cię również materiał: Dieta na trądzik - co jeść, aby pozbyć się trądziku?

Czym tak właściwie jest witamina U?

Witamina U to potoczna nazwa na enzym, określany skrótem MMS od angielskiego S-Methylmethionine (po polsku L-metylo-metionino-sulfonian).

Wzór chemiczny witaminy U prezentuje się następująco: C6H14NO2S+. Jeśli pamiętasz podstawowe informacje z chemii to z pewnością już wiesz, że witamina U jest organicznym związkiem siarki, wyposażonym w grupę metylową.

To, czego nie da się wyczytać ze wzoru to fakt, że związek ten występuje w roślinach - to jego naturalne źródło. L-metylo-metionino-sulfonian jest jednym z głównych składników cytoplazmy roślin zaliczanych do zbóż i rodzin bobowatych, dyniowatych oraz, co najważniejsze, kapustnych.

Witamina U – jak wpływa na organizm człowieka?

Witamina U kojarzona jest głównie z kojącym wpływem jeśli chodzi o różnorodne stany zapalne - z tego względu jest chętnie stosowana w kosmetyce. Modne w ostatnich latach koreańskie kosmetyki, słynące z wysokiej skuteczności w "odmładzaniu" skóry bazują głównie na tym składniku.

Inne badania prowadzone od połowy ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych wskazały, że regularnie spożywany sok z surowej kapusty (jak również sok z kiszonej kapusty) może zwalczać dolegliwości związane z żołądkiem i stanami zapalnymi dwunastnicy.

Do innych właściwości witaminy U zalicza się chronienie przed negatywnym skutkiem promieni UV, stymulowanie włosów do wzrostu, neutralizowanie wolnych rodników, odbudowa błony śluzowej żołądka po leczeniu antybiotykami czy lekami przeciwzapalnymi.

W jakich produktach występuje witamina U?

Już wiesz, jak ważna jest witamina U. Gdzie występuje w naturalnej postaci? Przede wszystkim, w wielu warzywach dostępnych niemal o każdej porze roku. Mnóstwo stężonej witaminy U znajduje się w marchwi, pietruszce, kapuście i szparagach.

Warto wiedzieć, że bogatym jej źródłem jest wspomniany sok z kiszonej kapusty, którego dodatkowym działaniem jest dostarczanie układowi pokarmowemu "dobrych" szczepów bakterii oraz potężnej dawki witaminy C i witaminy A.

Skoro witamina U jest dostępna w soku z kapusty, łatwo wywnioskować, że znajduje się również w jej liściach - bardzo jednak istotny jest fakt, że muszą to być liście jedzone na surowo (w formie surówki) lub kiszonej.

Kiedy warto stosować witaminę U?

Po witaminę U warto sięgnąć niemal zawsze - jedzenie dużej ilości surowych warzyw doskonale wpływa na nasze samopoczucie i ogólny stan zdrowia.

Jednak spożywanie produktów z witaminą U powinny szczególnie rozważyć osoby borykające się z wrzodami żołądka czy też cierpiące z powodu jesienno-wiosennych dolegliwości powodowanych bakterią Helicobacter pylori.

Jak odpowiednio dawkować witaminę U?

To, jak dawkować omawiany enzym nie zostało dokładnie przebadane, ale odpowiadając na to pytanie można posiłkować się danymi z ulotki suplementów zawierających witaminę U.

Zgodnie z ulotkami suplementów diety należy przyjmować 1-2 tabletki dziennie, najlepiej w trakcie posiłku i popijając je niewielką ilością wody.

Czy można przedawkować witaminę U?

Z dostępnych danych wynika, że nie grozi nam przedawkowanie L-metylo-metionino-sulfonianu. Witamina U nie jest magazynowana w ludzkim organizmie i podobnie jak witamina C, jeśli jest w nadmiarze - wydalamy ją razem z moczem.

Witamina U w diecie

Mówiąc o witaminie U w diecie należy być świadomym, że jest to enzym niebywale podatny na utlenianie. Dlatego chcąc sobie dostarczyć witaminy U wraz z dietą, musimy zadbać o odpowiednie przygotowanie posiłków.

Podgrzewanie, a zwłaszcza smażenie czy pieczenie niszczy witaminę U, gdyż utlenia się ona w temperaturze 139 stopni. Spożywanie soku z kapusty czy surówki powinno przebiegać jak najszybciej po jej przyrządzeniu.

Opinie użytkowników

Średnia opinia: 3.9/5.

Michał Zieliński
5/5

Źródła witaminy U to głównie warzywa, takie jak marchew, pietruszka, kapusta czy szparagi, a także sok z kiszonej kapusty, który dostarcza również witaminy C i A.

Jan Wiśniewski
5/5

Badania wskazują, że sok z surowej kapusty może pomóc w walce z dolegliwościami żołądkowymi i stanami zapalnymi dwunastnicy.

Katarzyna Kwiatkowski
4/5

Regularne spożywanie soku z kapusty może pomóc w zwalczaniu dolegliwości żołądkowych i stanów zapalnych dwunastnicy, co potwierdzają badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych.

Andrzej Król
4/5

Witamina U chroni skórę przed negatywnym wpływem promieni UV, stymuluje wzrost włosów, neutralizuje wolne rodniki oraz wspomaga odbudowę błony śluzowej żołądka.

Grzegorz Sikora
4/5

Osoby z wrzodami żołądka, dolegliwościami spowodowanymi bakterią Helicobacter pylori czy bolesnymi hemoroidami mogą szczególnie skorzystać z uzupełnienia diety witaminą U.

Magdalena Jankowski
5/5

Witamina U ma również właściwości ochronne przed promieniowaniem UV, stymuluje wzrost włosów, neutralizuje wolne rodniki oraz wspomaga regenerację błony śluzowej żołądka.

Jan Kowalczyk
3/5

Zastanawiam się, dlaczego witamina U nie jest uważana za prawdziwą witaminę i czy jej wpływ na organizm człowieka jest rzeczywiście tak skuteczny, jak sugerują niektóre badania. Interesuje mnie również, w jakich produktach naturalnie występuje ta substancja i czy warto rozważyć suplementację dla poprawy zdrowia.

Danuta Olszewski
3/5

Po przeczytaniu informacji na temat witaminy U, uważam, że jest to ciekawy enzym, który występuje naturalnie w roślinach i może mieć korzystny wpływ na organizm. Zainteresowały mnie badania potwierdzające jego skuteczność w regeneracji skóry oraz w walce z dolegliwościami żołądkowymi. Wydaje się być cennym składnikiem diety, szczególnie dla osób borykających się z pewnymi schorzeniami.

Justyna Michalak
5/5

Witamina U to niezwykle korzystny enzym, który znajduje się w wielu roślinach i ma wiele pozytywnych właściwości dla organizmu.

Anna Majewski
5/5

Dawkowanie witaminy U zależy od produktu, ale zazwyczaj zaleca się przyjmowanie 1-2 tabletek dziennie, najlepiej w trakcie posiłku.

Michał Kozłowski
4/5

Witamina U, choć nie jest prawdziwą witaminą, może mieć pozytywny wpływ na zdrowie, dlatego warto rozważyć jej stosowanie jako element zdrowej diety.

Tomasz Nowicki
2/5

Cena suplementów diety zawierających witaminę U może być dość wysoka, co sprawia, że korzystanie z nich może być finansowo obciążające.

Dorota Zając
5/5

Witaminę U warto stosować szczególnie przy dolegliwościach żołądkowych, hemoroidach, detoksyfikacji organizmu czy reakcjach alergicznych.

Adam Michalski
4/5

Badania potwierdzają, że witamina U przyspiesza regenerację skóry nawet trzykrotnie, co jest szczególnie ważne przy leczeniu trudno gojących się ran.

Katarzyna Kowalczyk
5/5

Regularne stosowanie witaminy U może przyspieszać regenerację skóry, co jest szczególnie przydatne przy leczeniu trudno gojących się ran.

Roman Wójcik
2/5

Witamina U nie jest rzeczywiście niezbędną witaminą dla organizmu, co sprawia, że jej stosowanie może być zbędne i nieprzydatne.

Marek Nowicki
3/5

Po zapoznaniu się z informacjami dotyczącymi witaminy U, mam mieszane uczucia co do jej rzeczywistego wpływu na organizm. Chociaż istnieją badania potwierdzające jej korzystne działanie, istnieje również kontrowersja wokół jej wartości odżywczej. Ciekawi mnie, czy spożywanie surowych warzyw bogatych w witaminę U faktycznie przynosi istotne korzyści zdrowotne, czy może to być bardziej kwestia ogólnego zdrowego odżywiania.

Aleksandra Zając
2/5

Istnieją kontrowersje co do rzeczywistego wpływu witaminy U na organizm człowieka, niektórzy specjaliści kwestionują jej korzyści zdrowotne.

Dariusz Krawczyk
4/5

Enzym ten występuje w wielu warzywach, takich jak marchew, pietruszka, kapusta i szparagi, co sprawia, że jest łatwo dostępny w codziennej diecie.

Katarzyna Nowak
4/5

Witamina U ma kojący wpływ na stany zapalne, co sprawia, że jest idealna do stosowania w kosmetyce.

Henryk Majewski

Jestem Henryk, dziennikarz z pasją do pisania recenzji na stronie internetowej Apetiblock Opinie. Moja praca polega na dzieleniu się rzetelnymi opiniami na temat różnych produktów, firm i usług, aby pomóc użytkownikom w podjęciu właściwej decyzji zakupowej. Moje recenzje oparte są na autentycznych doświadczeniach i opinii innych użytkowników, co sprawia, że portal jest niezwykle wartościowym źródłem informacji. Zapraszam do odwiedzania strony i odkrywania, czego szukasz!

Go up