Zęby w jeden dzień - Opinie
Grzybica jamy ustnej to jedna z dolegliwości, której absolutnie nie powinno się lekceważyć. Przede wszystkim ze względu na fakt, że jej objawy mogą być naprawdę kłopotliwe i wpływać na normalne funkcjonowanie. Ale co tak naprawdę stoi za tym schorzeniem? Jakie są główne przyczyny i jak można ją skutecznie leczyć? Z tego wpisu dowiesz się:
- Czym jest kandydoza,
- Jakie są jej objawy w jamie ustnej,
- Czy istnieją domowe sposoby leczenia tej dolegliwości,
- Jak zapobiegać jej nawrotom.
Czym jest kandydoza jamy ustnej i jakie są jej podstawowe przyczyny?
Kandydoza jamy ustnej to inaczej grzybica błony śluzowej jamy ustnej. Jest ona zakażeniem wywoływanym najczęściej przez grzyby chorobotwórcze z rodzaju Candida, zwane popularnie drożdżakami. Nasza jama ustna jest naturalnym środowiskiem dla różnorodnych mikroorganizmów, w tym grzybów, bakterii, wirusów i pierwotniaków. Zazwyczaj utrzymują one równowagę, ale gdy ta zostaje zaburzona, mogą pojawić się symptomy kandydozy.
Do czynników ryzyka jej wystąpienia należą: niedobory odporności, długotrwałe stosowanie niektórych leków, nieprawidłowa higiena jamy ustnej, noszenie protezy zębowej, niewłaściwa dieta oraz choroby, takie jak cukrzyca czy niedoczynność tarczycy.
Objawy infekcji grzybiczej w jamie ustnej
Objawy kandydozy jamy ustnej są dość charakterystyczne i zazwyczaj Pacjenci sami je łatwo identyfikują. Należą do nich białe, zazwyczaj niebolesne naloty w okolicach policzków, podniebienia, kącików ust, języka, czy dziąseł, oraz uczucie dyskomfortu w jamie ustnej. Czasami towarzyszy temu jeszcze pieczeniu i/lub ból.
Dodatkowo mogą pojawić się objawy takie jak suchość w jamie ustnej, swędzenie, zaburzenia smaku oraz nieprzyjemny zapach oddechu.
Metody domowego leczenia oraz konieczność konsultacji z lekarzem
Zanim przystąpimy do leczenia farmakologicznego grzybicy jamy ustnej, istotne jest wdrożenie domowych metod eliminujących czynniki sprzyjające zakażeniu. Dzięki temu leczenie farmakologiczne staje się bardziej skuteczne.
Analiza diety i ewentualne wprowadzenie zmian, aby ograniczyć spożycie substancji sprzyjających rozwojowi grzybów, takich jak cukier. Definitywne zaprzestanie palenia papierosów, które może pogarszać stan jamy ustnej i utrudniać proces leczenia. Zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz, jeśli dotyczy, protez zębowych.
Zapobieganie nawrotom kandydozy jamy ustnej
Chcąc uchronić się przed nawrotem kandydozy, należy przede wszystkim stosować się do zaleceń odnośnie utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej. Warto zwracać również większą uwagę na to co znajduje się w diecie oraz ograniczenie używek. Nie bez znaczenia są również regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym.
Opinie użytkowników
Średnia opinia: 3.63/5.