Graviola
Graviola (Annona muricata), czyli Flaszowiec miękkociernisty, to gatunek małego drzewa, pochodzącego z Ameryki Południowej. Rośnie też na Wyspach Karaibskich, na Andamanach, w Afryce (Nigeria, Togo) i krajach o tropikalnym klimacie. Owoc gravioli wygląda jak duży zielony kasztan o średnicy około 20 cm, ma kwaśno-słodki smak. Jada się soczystą zawartość z wnętrza, bez skórki. Surowcem medycznym jest kora, żywica, liście, korzenie, owoce i nasiona.
W gravioli obecne są acetogeniny - pochodne długołańcuchowych kwasów tłuszczowych pochodzących ze szlaku poliketydu. Gravioli przypisuje się działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz antydepresyjne. Prowadzono również badania nad działaniem przeciwpasożytniczym gravioli. Ekstrakty z liści Annona muricata są dość powszechnie stosowane, zwłaszcza w krajach afrykańskich, jako środek przeciwcukrzycowy.
Badania na zwierzętach potwierdziły, że wodny ekstrakt obniża poziom cukru oraz korzystnie wpływa na poziom insuliny. W medycynie naturalnej stosowano ekstrakt z gravioli na uspokojenie, w celu rozluźnienia mięśni oraz w leczeniu chorób reumatycznych. Badania naukowe nad liśćmi gravioli rozpoczęły się w latach 70. XX wieku.
Jak podawać graviolę?
Graviolę można podawać w postaci kapsułek, soku z owoców, herbaty lub proszku z owoców. Jedna kapsułka zawiera 500 mg czystego materiału roślinnego. Jest suplementem diety, niezarejestrowanym w leczeniu onkologicznym.
Jaka teoria wspiera twierdzenie, że graviola może być pomocna w leczeniu nowotworów?
Właściwości przeciwnowotworowe gravioli wynikają z jej kilku działań. Jednym z nich jest indukcja apoptozy, czyli samobójczej śmierci komórki. Wyciągi z rośliny regulują również cykl komórkowy – zatrzymują go i hamują podziały komórkowe. Ponadto wykazują działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne oraz - poprzez wpływ na szlaki opioidowe - przeciwbólowe.
Badania nad graviolą
Prowadzono badania na liniach komórkowych oraz na zwierzętach z wykorzystaniem gravioli. Badanie na liniach komórkowych wykazało hamujące działanie ekstraktu z gravioli na podział komórek raka piersi. W tym samym badaniu zauważono, że substancje zawarte w gravioli mają wybiórczy efekt hamujący na podział komórek nowotworu przy jednoczesnym braku takiego działania na zdrowe komórki organizmu.
Opinie użytkowników
Średnia opinia: 4.53/5.