Immunoterapia w raku szyjki macicy
Po wielu latach badań, które nie przynosiły istotnego postępu w leczeniu raka szyjki macicy, w końcu pokazały się nowe możliwości. Pojawił się lek, który istotnie poprawia wyniki leczenia i znacznie wydłuża czas życia. Opracowano także nowe, skuteczniejsze schematy leczenia. Biorąc pod uwagę, że Polska jest krajem o jednym z najwyższych w Europie wskaźników zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy, to fantastyczne wiadomości.
Rak szyjki macicy
Rak szyjki macicy na żadnym z etapów rozwoju nie daje charakterystycznych objawów klinicznych – stany przedrakowe i wczesne stadia zaawansowania przebiegają bezobjawowo. Dlatego tak istotną rolę odgrywają systematyczne badania ginekologiczne połączone z badaniem cytologicznym materiału pobranego z szyjki macicy.
"Jest to nowotwór tzw. zapobiegalny, bo po pierwsze potrafimy go wcześnie wykryć za pomocą badań skriningowych, a po drugie mamy szczepienie, które zapobiega przyczynie, która go powoduje, czyli przeciwko przetrwałemu zakażeniu wirusem HPV" – mówi prof. Radosław Mądry, kierownik Oddziału Ginekologii Onkologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego UM w Poznaniu, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.
Aby wyeliminować lub przynajmniej znacząco zmniejszyć zachorowania wywołane zakażeniem wirusem HPV, konieczny jest skrining populacyjny, czyli taki, który pokryje badaniami co najmniej 70–90 proc. populacji. Tak się dzieje np. w krajach skandynawskich, gdzie rak szyjki macicy stał się nowotworem rzadkim.
Opinie użytkowników
Warto w tym miejscu wyjaśnić, że wirus HPV nie dotyczy zdrowia tylko dziewcząt i kobiet. "Szczepienie chłopców ma olbrzymie znaczenie", zwraca uwagę lekarz.
W Polsce wyraźnie widać problem zwiększającego się odsetka zgonów w stosunku do zachorowań. Prof. Mądry podkreśla, że istnieje nadzieja na skuteczniejsze leczenie raka szyjki macicy dzięki nowym terapiom, takim jak immunoterapia z wykorzystaniem pembrolizumabu.
Immunoterapia w raku szyjki macicy – dobre wiadomości
Podczas ostatniego kongresu zaprezentowano wyniki badań, które pokazują, że pembrolizumab, dodany do radiochemioterapii, poprawia wyniki leczenia. Badanie Interlace wykazało znaczną redukcję ryzyka zgonu oraz poprawę wskaźników czasu wolnego od postępu choroby.
Ostatnie badania pokazują, że immunoterapia w połączeniu z innymi lekami wydłuża czas przeżycia pacjentek z zaawansowanym rakiem szyjki macicy. To istotny postęp w leczeniu tego nowotworu.
Średnia opinia: 3.82/5.