Lentivu opinie
Pachymetria to jedno z badań okulistycznych, które pozwala na ocenę wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jest ważnym elementem diagnostyki jaskry – podstępnej choroby oczu, która nieleczona może doprowadzić do ślepoty.
Pachymetria – kilka słów o badaniu pomiaru grubości rogówki
Pachymetria umożliwia szczegółową ocenę grubości rogówki. Dzięki tej metodzie diagnostycznej okulista może poznać rzeczywiste wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego. Do oceny grubości rogówki wykorzystujemy specjalne urządzenie zwane pachymetrem.
Czy to boli? Nie, ponieważ lekarz wykonujący badanie odpowiednio wcześnie aplikuje do gałki ocznej Pacjenta krople znieczulające. Warto dodać, że wyróżniamy: pachymetrię kontaktową (USG), pachymetrię bezkontaktową (optyczną).
Zastanawiasz się, czy pachymetria to badanie refundowane? Jeśli placówka ma podpisaną umowę z NFZ, istnieje możliwość wykonania badania w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Opinie użytkowników
Przed rozpoczęciem badania metodą kontaktową specjalista aplikuje do oczu krople znieczulające, następnie przykłada głowicę urządzenia, mierzy ciśnienie śródgałkowe i grubość rogówki. Metoda optyczna jest całkowicie bezdotykowa, nie ma więc potrzeby stosowania znieczulenia.
Ile trwa to badanie? Maksymalnie kilka minut.
Pachymetria – przygotowanie do badania: Pachymetria bezdotykowa, jak i ultrasonograficzna to badanie, które nie wymaga specjalnych przygotowań. Nie musisz być na czczo ani odstawiać regularnie przyjmowanych leków. Pamiętaj jednak, że jeśli nosisz soczewki kontaktowe, powinieneś zdjąć je minimum 2 godziny przed procedurą.
Pachymetria – normy: Badanie pachymetryczne ocenia grubość rogówki w mikrometrach (µm). Dla osób rasy białej za prawidłowy uznajemy wynik pachymetrii 545 μm z tolerancją ± 40 μm. Należy zaznaczyć, że wartości te dotyczą środka rogówki.
Wskazania do pachymetrii: Pachymetria to bardzo ważne badanie okulistyczne, przydatne m.in. w diagnostyce jaskry, nadciśnienia ocznego, stożka rogówki i innych schorzeń narządu wzroku.
FAQ:
- Co oznacza cienka rogówka w oku? Zbyt cienka rogówka może być objawem jaskry, blizn lub stożka rogówki.
- Ile trwa badanie pachymetria? Badanie pachymetryczne trwa kilka minut.
- Jak interpretować wyniki pachymetrii? Interpretację wyników pachymetrii najlepiej pozostawić lekarzowi.
Źródła: https://www.mp.pl [20.03.2024 r.]
Średnia opinia: 4.06/5.