Endoproteza stawu kolanowego: Opinie pacjentów
Szacuje się, że co trzecia dorosła osoba zmaga się z dolegliwościami wynikającymi ze zmian artretycznych w obrębie kolan. Długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych nie jest wskazane, bo obciąża ważne narządy: nerki, układ sercowo-naczyniowy, żołądek. W pewnym stadium choroby dobrym rozwiązaniem jest endoprotezoplastyka stawu kolanowego. Zabieg chirurgiczny jest radykalnym działaniem i jako takie wyzwala wiele obaw, którym towarzyszy szereg mitów. Czy słusznie?
Osiem mitów i osiem prawd
- Mit 1: Operacja wymiany stawu kolanowego oznacza transplantację podobną do przeszczepu np. nerki. Fakt: W operacjach endoprotezoplastyki stawu kolanowego, wymieniana jest tylko uszkodzona powierzchnia stawu (chrząstka stawowa), nienaruszone pozostają kość i związane z nią więzadła.
- Mit 2: Wskaźnik powodzenia operacji wymiany stawu kolanowego jest niski. Fakt: Dzięki najnowszym technikom i materiałom biomedycznym wskaźnik powodzenia operacji wymiany sięga 90 proc.
- Mit 3: Operacji wymiany stawu kolanowego nie powinno się wykonywać u starszych pacjentów. Fakt: Operacja wymiany stawu kolanowego jest zazwyczaj wykonywana u pacjentów w podeszłym wieku, głównie z powodu zwyrodnienia związanego z wiekiem.
- Mit 4: Operacja wymiany stawu kolanowego rozwiązuje problem co najwyżej na 10 lat. Fakt: Operacja wymiany stawu kolanowego na zawsze oddala problemy osób starszych, ponieważ nowy staw pełni bez zarzutu swoje funkcje przez okres 18 - 25 lat.
- Mit 5: Operacji wymiany stawu kolanowego nie można wykonać u pacjentów z otyłością i cukrzycą. Fakt: Pacjenci z zapaleniem stawów kolanowych i chorobami współistniejącymi, takimi jak cukrzyca lub otyłość, odnoszą największe korzyści z operacji wymiany stawu kolanowego.
- Mit 6: Wymiana stawu kolanowego jest bardzo bolesną operacją i wymaga długotrwałej fizjoterapii. Fakt: Współczesne osiągnięcia medycyny w zarządzaniu bólem sprawiają, że operacja jest stosunkowo bezbolesna.
- Mit 7: Po operacji całkowitej wymiany stawu kolanowego pacjent nie może swobodnie zgiąć kolana. Fakt: Pacjenci mogą wykonywać wszystkie codzienne czynności po zabiegu, bez problemu zginają kolano.
- Mit 8: Jeśli operacja się nie powiedzie, nie ma szans na poprawę. Fakt: Operacje zazwyczaj kończą się pełnym powodzeniem.
Opiniones de usuarios
Minimalizując lęk Komfort pacjentów jest dla nas celem nadrzędnym. Staramy robić się wszystko co w naszej mocy, by stresujące dla pacjentów sytuacje, odbywały się w jak najmilszej i przyjemnej atmosferze. Słuchamy opinii, pytamy o potrzeby i odczucia.
Wiele osób, które przechodziły zabieg endoprotezy skarżyło się na dźwięki jakie ich dochodziły. Właśnie te uwagi zainspirowały nas do nowatorskiego i jedynego w Polsce programu indywidualnej muzyki podczas zabiegów endoprotezy. Każdy pacjent sam decyduje czy chce skorzystać z opcji słuchania muzyki, czy nie. Dodatkowo ma możliwość wyboru z trzech gatunków: klasyka, jazz, relaks.
Refundacja NFZ Zabiegi endoprotez kolan i bioder w naszym szpitalu Medical Magnus w Łodzi są finansowane w ramach kontraktu NFZ, a czas oczekiwania na termin wynosi jedynie miesiąc.
Pierwszym pacjentem, który mógł w pełni ocenić program muzyki podczas zabiegów był Pan Bogdan Gerbich. Przeszedł on dwie endoplastyki – jedną bez słuchania muzyki, a drugą z muzyką. Zachęcamy do wysłuchania jego opinii, jak również innych pacjentów, którzy skorzystali z bezpłatnego programu.
ZOBACZ OPINIE PACJENTÓW W MEDICAL MAGNUS
Zapisz się na zabieg w naszym szpitalu Medical Magnus w Łodzi -> SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!