Aloes z miąższem - opinie i informacje
Aloes to niezwykła roślina, znana od stuleci ze względu na swoje właściwości lecznicze. Zawiera kilkaset związków aktywnych biologicznie, które dbają o zdrowie i wspierają urodę. Miąższ z aloesu pozyskuje się i przetwarza na różne sposoby, dzięki czemu siła przyrody intensywnie i przede wszystkim naturalnie wspiera nasze ciało. Zastanawiasz się, na co pomaga aloes i kiedy warto sięgnąć po kosmetyki z jego zawartością? Czytaj dalej, a dowiesz się, jak działają związki w nim zawarte i jakie preparaty z miąższem z aloesu wybierać przy określonych problemach skórnych!
Nutka historii o aloesie i jego miąższu.
Aloes zwyczajny (Aloe vera) znali i cenili już starożytni Egipcjanie. Mówiono o nim, że jest „rośliną nieśmiertelności”, a sama Kleopatra pielęgnowała urodę, stosując sok z aloesu. Lecznicze właściwości tej niezwykłej rośliny są jednak o wiele bardziej złożone. Aloes znajduje zastosowanie w medycynie i kosmetologii, o czym wiadomo było wieki temu.
Rodzaje aloesu - charakterystyka
Roślina o nazwie aloes występuje w przyrodzie pod postacią różnych gatunków, wśród których znanych jest ponad 550. Są to zarówno krzewy, formy drzewiaste, jak i byliny czy liany. Aloes naturalnie występuje m.in. w Afryce i Madagaskarze, a także na Półwyspie Arabskim.
Jak wygląda uprawa aloesu?
Rozmnażanie aloesu można przeprowadzać z nasion. Jest to jednak bardzo trudne w chłodniejszych klimatach, gdzie aloes może ich nie wytwarzać. Lepsze efekty przynosi natomiast rozmnażanie za pomocą pędów, które wyrastają z boku rośliny.
Najważniejsze związki zawarte w aloesie
Miąższ z aloesu składa się w 96% z wody. W pozostałych 4% suchej masy zawarte są związki odżywcze oraz bioaktywne. Wśród tych najbardziej aktywnych i korzystnie wpływających na zdrowie wymienia się m.in.: witaminy, minerały, kwasy, białka, enzymy, glikoproteiny, sacharydy, polipeptydy, saponiny, antrachinony.
Jakie właściwości lecznicze wykazuje aloes?
Dzięki cennym substancjom bioaktywnym aloes wykazuje właściwości lecznicze. Ma działanie przeciwzapalne, nawilżające, łagodzące podrażnienia skóry, oraz wspomaga gojenie się ran i trądziku. Jest także bogaty w składniki odżywcze, które pomagają utrzymać zdrową skórę.
Opinie użytkowników
Średnia opinia: 3.92/5.