Szukanie igłowania - na czym polega, przeciwwskazania i możliwości leczenia
Wbrew pozorom szukanie igłowania nie ma nic wspólnego z akupunkturą i Medycyną Chińską. Aby z niego skorzystać należy wybrać doświadczonego lekarza lub fizjoterapeutę, bo tylko wtedy mamy gwarancję bezpieczeństwa i skuteczności zabiegu.
Na czym polega szukanie igłowania? Czy jest bezpieczne? Kto powinien z niego skorzystać? Wyjaśnia Dawid Żak, fizjoterapeuta.
Opinie użytkowników
- Zdrowie
- Choroby
- Badania
- Więcej
- Ciąża i Dziecko
- Seks
- Psychologia
- Ważne tematy
- Żywienie
- Uroda
- Bilanse zdrowia
- Pytania do lekarzy
- Znajdź lekarza lub badanie
- Forum
- Leki i suplementy
- Zdrowie
- Żywienie
- Ciąża i Dziecko
- Uroda
- Aktywność fizyczna
- Psychologia
- Seks
- Kalkulatory
"Czy suche igłowanie to to samo co akupunktura?"
Dawid Żak, fizjoterapeuta w Klinice Columna Medica: "Nie, jest to zupełnie inny zabieg. Właściwie jedynym wspólnym mianownikiem z zabiegiem akupunktury jest sama igła, która do obu zabiegów jest taka sama. Technika suchego igłowania nie jest tożsama z akupunkturą, albowiem akupunktura jest częścią Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, natomiast suche igłowanie jest techniką medycyny zachodniej, która wymaga diagnozy medycznej."
Na czym polega?
Zabieg suchego igłowania polega na uwolnieniu mięśniowo-powięziowych restrykcji, które są wyczuwalne palpacyjnie pod tkanką skórną w postaci zgrubień. Punkty te należy zróżnicować ze zmianami tłuszczakowatymi, naroślami kostnymi lub innymi zmianami podskórnymi.
Czym są powięziowe punkty spustowe?
Punkty spustowe mogą być przyczyną dolegliwości bólowych w różnych częściach ciała i mogą być skutkiem przeciążeń mięśniowo-powięziowych, zmian zwyrodnieniowych stawów, zaburzeń narządów wewnętrznych, stresu, urazów czy niedoborów witamin.
Kto najczęściej korzysta z takiej metody?
Zabieg suchego igłowania jest szczególnie skuteczny u aktywnych sportowców oraz pacjentów cierpiących na przewlekłe bóle kręgosłupa. Jest on stosowany jako uzupełnienie terapii manualnej i ćwiczeń fizjoterapeutycznych.
Co można leczyć za pomocą takiego zabiegu?
Zabieg suchego igłowania znajduje zastosowanie w leczeniu dolegliwości bólowych kręgosłupa, stawów, stanów zapalnych i napięciowych bólach głowy oraz mobilizacji blizn pooperacyjnych.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:
- Igłofobia
- Aktywne choroby nowotworowe
- Infekcja, gorączka
- Zmiany skórne i otwarte rany
- Ciężka miażdżyca, tętniaki
- Zaburzenia czucia, osteoporoza
- Rozrusznik serca
- Zaburzenia krzepliwości krwi
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie.
Średnia opinia: 3.94/5.