Artrodeza palucha sztywnego - Informacje
Paluch sztywny, również znany jako hallux rigidus, jest chorobą zwyrodnieniową stawu śródstopno-paliczkowego I (MTP I), według definicji Światowej Organizacji Zdrowia. Jest to schorzenie, które w początkowych stadiach można leczyć nieoperacyjnie poprzez rehabilitację oraz leczenie farmakologiczne. Jednak w zaawansowanych postaciach konieczne może być leczenie operacyjne, w tym artrodeza - czyli usztywnienie stawu MTP I.
Usztywnienie stawu jest uważane za jedną z bardzo dobrych, przewidywalnych procedur medycznych, opartych na mocnych podstawach naukowych. Średnio odsetek zadowolonych pacjentów po wykonaniu artrodezy wynosi od 81 do 100%.
Paluch sztywny może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak urazy, operacje stawu MTP I, zaburzenia anatomiczne, choroby ogólnoustrojowe czy schorzenia miejscowe.
Objawy Palucha Sztywnego
- Ból w okolicy stawu MTP I, z początkowym pojawianiem się podczas aktywności wymagających zginania grzbietowego palucha, a później także podczas zginania podeszwowego palucha.
- Ograniczenie zakresu ruchomości w stawie MTP I, szczególnie zginania grzbietowego.
- Powiększenie obrysu stawu MTP I z powodu osteofitów i zapalenia błony maziowej.
- Chodzenie po zewnętrznej krawędzi stopy oraz trzeszczenia w stawie MTP I podczas ruchu.
Diagnostyka i Leczenie
Diagnostyka palucha sztywnego opiera się na wywiadzie, badaniu przedmiotowym oraz wykonaniu zdjęć RTG w różnych projekcjach. W przypadku zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych, artrodeza stawu MTP I może być konieczna.