Badanie elektrofizjologiczne serca
Badanie elektrofizjologiczne (EPS) jest badaniem serca, które umożliwia ocenę zaburzeń rytmu lub przewodzenia w sercu. Zwykle wykonuje się je w sposób inwazyjny – poprzez elektrody wprowadzone do wnętrza serca. Najczęściej EPS wykonuje się jako część procedury inwazyjnej mającej na celu usunięcie podłoża zaburzeń rytmu metodą ablacji, czyli zniszczenia fragmentu serca, który odpowiada za powstanie zaburzeń rytmu. Bardzo rzadko wykonuje się EPS jako procedurę samodzielną.
Co to jest badanie elektrofizjologiczne serca?
Badania elektrofizjologiczne serca (EPS) to wysoce specjalistyczne badanie kardiologiczne, które pozwala dokładnie ocenić rodzaj zaburzeń rytmu serca oraz ich źródło w mięśniu sercowym. Inwazyjne badanie elektrofizjologiczne serca najczęściej wchodzi w zakres procedury inwazyjnej mającej na celu usunięcie podłoża zaburzeń rytmu metodą ablacji. Bardzo rzadko wykonuje się EPS jako procedurę samodzielną.
U zdrowej osoby bez zaburzeń rytmu serca w prawym przedsionku serca znajduje się obszar, który jest naturalnym rozrusznikiem. Nazywa się on węzłem zatokowym. Obszar ten generuje regularne wyładowania elektryczne, które powodują skurcz mięśnia sercowego w ściśle określonej sekwencji.
Impuls elektryczny jest najpierw przewodzony przez przedsionki serca, powodując ich skurcz, a co za tym idzie, napełnienie komór serca krwią.
Opinie użytkowników
Średnia opinia: 4.13/5.