Leki na alkoholizm bez recepty - opinie
Czy istnieją leki bez recepty na odstawienie alkoholu? Opublikowany: poniedziałek, 11 lipca 2022
Znaczna część osób uzależnionych od alkoholu próbuje na początku samodzielnie poradzić sobie z nałogiem. Niektórzy odstawiają używkę na pewien czas, udowadniając sobie i bliskim, że problem nie istnieje. Z kolei inni usilnie szukają leków na odstawienie alkoholu w aptece czy internecie. Niestety, droga do trzeźwości nie jest tak łatwa. W dzisiejszym artykule przyglądamy się, jak wygląda leczenie alkoholizmu oraz odpowiadamy na tytułowe pytanie: czy istnieją leki na odstawienie alkoholu bez recepty!
Leczenie alkoholizmu wymaga dużej wiedzy i doświadczenia
Mamy złą wiadomość – nie istnieje obecnie żaden lek bez recepty na odstawienie alkoholu. Co więcej, nie istnieje także żaden domowy sposób na leczenie alkoholizmu. Walka z uzależnieniem wymaga współpracy chorego z psychiatrą, psychoterapeutą, a nierzadko także lekarzami innych specjalizacji. Niestety, na drodze ku trzeźwości nie ma skrótów.
Podstawą leczenia alkoholizmu jest terapia alkoholowa
Terapia uzależnień jest metodą leczenia alkoholizmu o naukowo udowodnionej skuteczności. Odpowiednio dobrana forma terapii ‒ indywidualna bądź grupowa ‒ pozwala chorej osobie na walkę z przyczynami rozwoju nałogu. Terapeuta pomaga uzależnionej osobie nie tylko wykształcić mechanizmy umożliwiające utrzymanie długotrwałej abstynencji, ale także uczy ją, jak odwrócić negatywne skutki spożycia alkoholu.
Warto pamiętać, że leczenie alkoholizmu w Polsce jest bezpłatne. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje terapię uzależnień zarówno osobom ubezpieczonym, jak i nieubezpieczonym. Terapię można podjąć w formie stacjonarnej.
Leki bez recepty na odstawienie alkoholu nie istnieją, ale.
Choć leki bez recepty na odstawienie alkoholu nie istnieją, specjaliści coraz częściej sięgają po farmakologiczne metody wsparcia leczenia alkoholizmu. Są to leki o udowodnionym działaniu, których wprowadzenie musi być poprzedzone dokładnym wywiadem lekarskim i wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań. Obecnie w Polsce zastosowanie w leczeniu alkoholizmu znalazły trzy leki:
- akamprozat ‒ wydłuża okres abstynencji poprzez zmniejszenie potrzebę sięgnięcia po alkohol;
- naltrekson ‒ zmniejsza głód alkoholowy w okresie abstynencji, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia ciągu alkoholowego w przypadku spożycia używki;
- nalmefen ‒ przyjmowany doraźnie, pomaga w zmniejszeniu ilości spożytego alkoholu poprzez redukcję przyjemności z picia.
Zaszycie alkoholowe jako wsparcie leczenia alkoholizmu
Jedną z metod farmakologicznego wsparcia abstynencji jest także wszywka alkoholowa. Rozwiązanie to nie leczy wprawdzie alkoholizmu, jak wcześniej myślano, jednak stanowi doskonałe uzupełnienie terapii alkoholowej.
Opinie użytkowników
Średnia opinia: 4.04/5.